Türkiye'nin İlk Botanik EXPO'su

Ezgi Özkurt 14.07.2016

EXPO 2016 Antalya'da kurulu Tayvan bahçesindeki "kelebek orkideler" büyük ilgi görüyor.

Türkiye'nin İlk Botanik EXPO'su

Tayvan Ekonomi ve Kültür Misyonu Direktörü Harun Han-Ching Fan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tayvan Çiçekçilik Kalkınma Derneğinin, Tayvan adına EXPO Antalya 2016'ya katıldığını söyledi.

Tayvan bahçesinde 15 cins, 300'den fazla "kelebek orkide" sergilendiğini belirten Fan, "Tayvan, 'Kelebek Orkide Krallığı' olarak anılmaktadır. EXPO 2016 Antalya'da kelebek orkidelerinin yanı sıra ülkemizin ev sahipliğini gerçekleştireceği EXPO 2018 Taichung'un da tanıtımı yapılmaktadır" dedi.

Dünyadaki kelebek orkide tohumu ile fidesinin yüzde 80-90'ı Tayvan'da üretiliyor.

Fan, Türkiye'nin Tayvan'dan geçen yıl yaklaşık 500 bin dolar değerinde orkide fidesi satın aldığını ifade etti.

EXPO 2016 Antalya'da yoğun ilgi gören ve ziyaretçilerin beğenisini kazanan orkidelerle ilgili bilgi paylaşan Tayvan bahçesinde görevli Büşra Yılmaz, klimalar sayesinde 18-20 derece serinlikte, nemli bir ortamda tutulan çiçeklere haftada bir bol su verilerek gelişimlerinin sağlandığını kaydetti.

Büşra Yılmaz, "Türkiye'de bu kadar güzel, olgun, üzerinde bu kadar çiçek barındıran orkideler yok. Türkiye'deki orkidelerin üzerinde genelde birkaç çiçek açıyor. Bunu Türkiye'deki orkide sevenler de söylüyor. Orkidelerin Türkiye'de bu kadar çok seveni olduğunu açıkçası bilmiyordum. Gelen herkes buraya bayılıyor. Sürekli fotoğraf çekiyorlar ve bakımları hakkında bilgi almaya çalışıyorlar. Onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Satın almak isteyenler bile oldu ama maalesef burada satış yapamıyoruz. Orkideler fazlasıyla seviliyor, Tayvan bahçesi çok beğenildi" yorumunu yaptı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.