Türkiye’nin İlk Banka Soyguncusu: Necdet Elmas

Oğuz Taktak 18.10.2016

Artık neredeyse tamamen unutulmuş ama zamanında jilet gibi takım elbisesiyle, Chevrolet tutkusuyla, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmesiyle efsane olmuş Necdet Elmas'la tanışın.

Uzun boyu, davudi sesi, sürekli taktığı siyah gözlükleriyle ve kullandığı son model Chevrolet arabasıyla tanınıyordu.

Kendisini “The Gang Buster of İstanbul” olarak tanıtıyordu. Bu belirlemesi, kültür düzeyinin yüksek olduğunu da gösteriyordu.

7 Temmuz 1961 tarihinde Çemberlitaş Buğday Bankasına (Anadolu Bankası) girip “kimse kıpırdamasın, bu bir soygundur” demesiyle başlamıştı efsanesi.

Türkiye’de ilk defa bir banka şubesi silahlı kişi tarafından soyuluyordu. Şube çalışanlarının tamamı şaşkındı.

Veznedar soyguncunun verdiği torbaya paraları doldurduktan sonra, soyguncunun ana kasayı açmasını istemesi üzerine ana kasayı açmış ancak müdürün hissettirmeden kapıya ulaşıp “yetişin hırsız var” diye bağırmasıyla soygun yarıda kesilmiş, soyguncu torbayla birlikte havaya ateş ederek kaçmıştı.

Birkaç gün sonra Çatalca’da bir benzinlikte ortaya çıkmış, benzinliği de soyduktan sonra kayıplara karışmıştı. Hemen aramaya girişen polis, tesadüfen bir otobüs durağında soyguncuyu yakalamış, polisle boğuşma yaşayan soyguncu üstün gelerek yeniden kaçmayı başarmıştı.

Türkiye’nin İlk Banka Soyguncusu: Necdet Elmas

İşçinin parasını almadı

Gazeteler bu soygunların haberleriyle doluydu. “Emniyet bir kişiyle başa çıkamıyor” diyerek eleştiriliyordu. Sinirler gergindi. Darbe ortamında bir kişinin böylesi soygunlara girişmesi akıl almaz geliyordu.

Hürriyet gazetesine “The Gang Buster of İstanbul” imzasıyla mektuplar gönderiyor, yeni soygunlar yapacağını anlatıyordu.

18 Ağustos’ta Kazlıçeşme İş Bankası şubesinin önünde bir Chevrolet park etti. Bu kez yanında Necdet Sinkil adlı arkadaşı da vardı. Kafalarına kadın çorabı geçirerek binaya girdiler. “Kıpırdamayın vururum” diyerek soyguna başladılar. Bu sırada para yatırmaya gelen birine, “sen ne iş yaparsın?” diye soran soyguncunun, “işçiyim” cevabını alınca, “ben işçi parası almam” diye cevap vermesi, soyguncuya sempati duyulmasını ve efsane haline gelmesini sağladı.

Özellikle banka çalışanı kadınlar ifade verirken, soyguncuya karşı sempati beslediklerini saklamıyorlardı.

Yüzlerce polis, görevli, helikopter ve dedektifler soyguncunun peşindeydi ama o nişanlısıyla evlilik hazırlıkları yapıyordu. “En iyi saklanma göz önünde olmaktır” ifadesini doğrularcasına sokaklarda Chevrolet’siyle dolaşıyordu.

Türkiye’nin İlk Banka Soyguncusu: Necdet Elmas

24 Ağustos tarihinde emniyet yetkililerince kimliği belirlenmişti. Adı Necdet Elmas’tı.

Yetkilileri deli ediyordu

Necdet Elmas, 12 yaşında evden kaçmış, birçok işe girip çıkmış, Hukuk fakültesine girmiş ancak 2. sınıfta okulu terk etmiş, bir süre belediyede memur olarak çalışmıştı. Bir tek zaafı Chevrolet marka arabaya düşkünlüğü idi. Bu nedenle de oto hırsızlığına başlamış, sadece Chevrolet marka araba çalmıştı.

Arabasını iyi kullandığı, geri viteste bile 120 km hızla gidebildiği söyleniyordu. Arabasında yatıp kalkıyor, kadınlarla gününü gün ediyordu.

İlk soygunların birinde yakalanıp 11 yıl hapis cezası almış, cezaevinden kaçmış, polisle girdiği silahlı çatışmada yakalanmış, daha sonra hastane sevki sırasında kendisine refakat eden askeri kandırıp Emirgan’da rakı içmeye götürmüş ve oradan da tuvalet penceresinden atlayarak kaçmıştı.

Bu iş darbe yapan orduyu da rahatsız ediyordu. Bir insanla başa çıkılamıyordu. Ordu ve emniyet yetkilileri çıkan gazete haberleri yüzünden deliye dönüyordu. Ne olursa olsun efsane haline gelen ve halk tarafından sempati duyulmaya başlanan soyguncu Necdet Elmas yakalanmalıydı. Hatta Cemal Gürsel’in “gerekirse bir ihtilal daha yapılır” dediği söylentileri yayılmıştı.

Cumhuriyet gazetesi, soyguncu Necdet Elmas’ın yakalanması için bir ekip kurdu ve takibe başladı.

İstanbul’daki tüm ordu güçleri ve emniyet seferber olmuş, sokak sokak, ev ev soyguncuyu arıyordu. Bu sırada Necdet Elmas’ın Beyoğlu’nda evlilikle ilgili alışveriş yaptığı gazetelere yansıyor, yetkilileri çıldırtıyordu.

Türkiye’nin İlk Banka Soyguncusu: Necdet Elmas

Durum o kadar vahimleşmişti ki Chevrolet marka tüm arabalar ve kullanıcıları suçlu muamelesi görüyordu. Çayırhan mevkiinde yolu kesen askerler Chevrolet marka aracı kurşun yağmuruna tutmuş, içerisindeki anne ve 8 yaşındaki çocuğu ağır yaralanmıştı.

Necdet Elmas'ın ihbarı ve yakalanması

Ordunun ve emniyetin çemberi daralmaya başladığında Necdet Elmas ve ortağı Necdet Sinkil İstanbul’dan uzaklaşmaya karar verip Necdet Sinkil’in Darıca’daki akrabasının evine gittiler. Amaç birkaç gün saklanmak, bir tekne bulup kaçmaktı.

Necdet Sinkil’in akrabası Muzaffer Balçık, kaçaklara ihanet etti. Hükümet, soyguncular için 100 bin lira ödül koymuştu ve Muzaffer Balçık bu ödülün çekiciliğine kapılmıştı.

İhbarı değerlendiren polis kısa sürede evin etrafını çember altına aldı. Necdet Elmas, “Bana bakın, zaten kafam bozuk, üzerime varmayın ha! Yoksa ya intihar edeceğiz ya da yaylım ateşi açacağız. Kıyamet o zaman kopacak! Evvela şefinizle konuşmak istiyorum” dedi.

Gelen yetkiliye teslim olacağını, ancak tıraş olması gerektiğini söyledi. İsteği kabul edildi. Necdet Elmas tıraş oldu. Giysilerini değiştirdi. Ve dışarıya saçları taranmış, tıraşlı ve ütülü takım elbisesiyle çıkarak teslim oldu.

Türkiye’nin İlk Banka Soyguncusu: Necdet Elmas

Teslim olduktan sonra götürülürken bile yanından geçen kadınlara kur yaptığı söylenir.

Necdet Elmas, 20 yıl ağır hapis cezası aldı. Ek olarak 20 yıl nezaret altında tutulacaktı. Firar etmeye kalktı, dövüldü.

Hapishanede isyan çıkınca suçlularla yetkililer arasında arabulucu oldu. Hakkında gazetelerde yazılanlar bitmek bilmedi.

İnfaz yasasından yararlanarak cezaevinden çıktı. En son bir araba kazası haberi çıktı ve sonrasında Necdet Elmas efsanesi unutuldu.

Bugün hakkında bilinen çok az şey var. En son 80'lerde cezaevinden çıkan Necdet Elmas'ın Beşiktaş'ta bir büfesinin olduğu ve hala Chevrolet markasına olan tutkunluğu, kendisi hakkında alınabilen son bilgiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.