Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun

Sakin mi sakin, güzel mi güzel Karaburun.

Karaburun nerede?

Karaburun, İzmir’e bağlı küçük bir ilçe. Homerus’un meşhur İlyada destanında Midas ismiyle bahsettiği Karaburun, İzmir’in en batısında, aynı ismi taşıyan Karaburun Yarımadası’ında yer alıyor. Gerçekten küçük bir ilçe, hatta İzmir’in en küçük ilçesi. İlçenin toplam nüfusu 9.000 civarı, ilçe merkezinin ise 3.000 bile değil. Karaburun’a bağlı Mordoğan’ın nüfusu ise 5.000’in üzerinde. İzmirlilerin uzun yıllardır uğrak yazlık noktalarından olan Karaburun geçtiğimiz birkaç senede herkesin ilgi odağı olmaya başladı. Özellikle de doğayı sevenlerin gerçekten huzuru bulabilecekleri bir yer. Yol üstündeki Balıklıova ve Mordoğan da bir o kadar ziyaret edilesi üstelik. Çeşme’nin kalabalığından sıkılanlara irili ufaklı birçok koyuyla harika bir tatil fırsatı sunuyor Karaburun.

Eğer yeni yapılan otoyoldan değil de eski yoldan gitmeyi tercih ederseniz sizi bol bol viraj bekliyor. Yollar virajlı ama her virajda apayrı, birbirinden güzel manzaralar var. Söz konusu virajlı yollar olunca karşınıza da bir sürü koy çıkıyor tabii ister istemez. Yolun bir tarafı mavinin her tonunu barındıran deniz, diğer tarafındaysa dağlar ve zeytin ağaçları var.

Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun
Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun

Deniz ve doğaya doyacağınız yer Karaburun

Karaburun konumu itibari ile açık denize baktığından ve su devamlı devridaim yaptığından, tertemiz bir denize sahip. Lodoslu havalar dışında da oldukça berrak ve sakin bir denizi var. Dik dağlık yapısı gereği kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, su altı zenginliği açısından da inanılmaz bir çeşitliliğe sahip ve bu yüzden de hem dalış meraklılarına hem de balıkçılık yapanlara çeşitli imkanlar sunuyor.

Biraz önce de bahsettiğim gibi Karaburun’un turist potansiyelini daha çok yazlığı olan yerli turistler oluşturuyor, pek fazla yabancı turist uğramıyor buralara. Son yıllarda da kamp ve doğa yürüyüşü meraklıları özellikle Mordoğan ve Karaburun taraflarına sık sık gelmeye başladı. Zira burası da güzide memleketimizin yeşil ve maviyi buluşturduğu şahane noktalardan bir tanesi. Karaburun’da özellikle İskele mevkii civarındaki balık restoranları ve kafeler dışında çok fazla tesis de bulunmuyor ve bu da onun çok el değmemiş olduğunu gösteriyor. Eh, zaten bu yüzden doğaseverler burayı tercih ediyor. Biz şehirli çocuklar Karaburun’daki keçi sürülerini görünce mutluluktan gözlerimiz doluyor tabii ki.

Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun
Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun

Karaburun’da ne yapılır?

Karaburun tam anlamıyla kafa dinlemek için birebir çünkü sessiz, sakin, denizi güzel, havası temiz. Kısacası, harika bir yer. Burada ne yapılır derseniz, huzur bulunur, kitap okunur, bol bol denize girilir, çevre koylar gezilir hatta becerebilirseniz balık bile tutulur 😊

Özellikle Mimoza koyu ve İncirli koylarını ziyaret etmeniz ve balık restoranlarından birinde balık yemeden dönmemeniz şiddetle tavsiye edilir!

İnsanları sıcakkanlı, sakin ve huzurlu bu minik ilçede Ege ruhunu buram buram hissedeceğiniz kesin, bizden söylemesi.

Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun
Türkiye’nin Bir Burnu: Karaburun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.