Türkiye'de Reality Show'lar Nereye Gidiyor?

Gökbey İnaç 04.10.2016

Yeni Gelin, Gelin Kaynana, Olursa Olur Olmazsa Boşver gibi türlü türlü isimlerle Türk TV’leri adeta reality show kavramında destan yazıyor. Peki bu işin sonu nereye varır, düşünen yok mu?

Türkiye televizyonlarında reality show’ların tarihi 2000’li yılların başlarına dayanıyor. Yarışmacıların kavga etmeleri rating rekorları getirirken, bir yandan da bu yarışmadan türlü türlü yeni, taze ve ucuz ünlüler çıkıyor. Bu arada popüler kültür falan değil, tamamen televizyon karşısındaki beyinleri anlık olarak tatmin eden bir yayın kültüründen bahsediyoruz. Kavgalar çabucak unutuluyor, ünlü olan gençler de yapımcılar için ucuz ve kolay unutulan insanlar olarak hızlı para kazanmanın yollarından biri oluyor. Bir ara bu reality show’lar durur gibi oluyor, sonrasında 'bu kadar kârlı bir iş neden bırakılsın' deniyor diye tahmin ediyorum ve devamı geliyor. Bir ara sonu adeta bir aile faciasına dönüşen bir program da oluyor. İki yarışmacının arasında geçen ilişkiye kaynana karışıyor, gelin adayı çocuğu terk ediyor. Kaynana zaten gelini sevmiyor vs. derken, malum gelin adayının sonrasında kötü yola düştüğü söyleniyor. Daha da kötüsü, diğer yarışmacı damat adayı olan genç bu yarışmadan çok sonra bir otel odasında aşırı doz uyuşturucudan dolayı ölü bulunuyor.

Türkiye'de Reality Show'lar Nereye Gidiyor?

Sonrasında reality show’lar nereye vardı?

Sonralarında bir adaya atılıp aç bırakılan, kavga eden ünlü ya da ünsüz yarışmacıların birbirlerini yemelerinden, hiç görmediğimiz hallerini izlemeye doyamazken, daha az izlenen ama çok garip tiplerin yarıştığı ütopik yarışma programları da hayatımıza giriyor. Tabii canlı yayında tehditler, kavgalar... Bu acayip kurgular Türkiye’ye bir ünlü daha kazandırıyor. Ha keza bu programda insanlar öyle bir duruma geliyor ki cinsel ilişkiye girmeleri bile canlı yayınlanıyor, kameralar tarafından çekiliyor ama bunu yapan yarışmacı güya ayıplanıyor.

Türkiye'de Reality Show'lar Nereye Gidiyor?

Bunların öncesinde ise birbirlerine yemeğe giden ve birbirlerinin yaptığı yemekleri acımasızca eleştiren, kavga eden, titreyen, ağlayan insanlar vardı TV’lerde. Hep bir kavga, hep bir acımasızlık... Sanırım toplumun bastırılmış dürtülerini TV’ler iyi yakalamış olacak ki buradan gelen izlenme rakamları ve dolayısıyla reklam gelirleri hâlâ birilerini zengin etmeye devam ediyor. Sonra da oturup dertleniyor. ''Ah bu sofraların eski tadı kalmadı, ailecek sofraya oturmaz olduk'' diyoruz.

Yıl 2016 sonu ve işler daha garip hale geliyor.

Bulunduğumuz gün itibariyle gündüz yayın kuşağında evlilik programları hemen ana haber yayın kuşağı öncesine kadar devam ediyor, insanlar evlilik için bu programlara katılıyor ve tüm mahremiyetleriyle kameralar önünde ilişkilerinin özeli olan kavgalarını icra ediyorlar. Ya da daha önce 2 eşini de öldürmüş biri de bu programa katılabiliyor. Mevzu tamamen insanları saadete kavuşturmak aslında ama biz göremiyoruz, anlayamıyoruz herhalde. Hatta bir üçüncü sayfa haberine göre, bu programlardan birinde evlenen bir adam, girdikleri tartışma sonucunda eşini öldürüyor.

Türkiye'de Reality Show'lar Nereye Gidiyor?

Önce bir arada yaşatmayı denediler, sonra yemek yedirip içirmeyi, sonra da evlendirmeyi. Bunların her birini yaptılar ve aşama aşama her saniyesini insanların karşısına getirerek topluma bir ürün olarak sundular. Sonucunda televizyonlarımızın bizleri taşıdığı noktayı ve oluşturduğu kültürel iklimi de görebiliyoruz. Son olarak yeni gelin evleri kalmıştı ki oraya da girdik. Yeni gelinler birbirlerinin evlerini eleştiriyorlar ve hatta eşlerine nasıl çay, kahve ve yemek ikramında bulunduklarına göre not veriyorlar. Bu mudur yahu kadının, annenin önemi? Bu adamlar eşlerini hiç mi sevmiyorlar da onları bu konuma düşürüyorlar diyorum ve sonra diyorum ki yine göremiyorsun. Son olarak da kaynanaların gelin seçtiği bir yarışma programı başladığını görüyorum, damatlar da gelin adaylarını izliyorlar arkadaki bir odadan. Maşallah falan diyorlar. IŞİD’in köle pazarları geliyor aklıma, onlara da belki kameraları takıp internet yayınlasalar bu kadar olur diyorum, düşünüyorum sadece.

Türkiye'de Reality Show'lar Nereye Gidiyor?

Kitle İletişim Araçlarının Amacı

Kitle iletişim araçlarının öğretici, bilgilendirici ve eğlendirici amaca hizmet etmek gibi zorunlulukları vardır. Tüm dünyada bu normlar geçerlidir ve devlet kurumları tarafından denetlenirler. Biz bu normların neresinden nasıl geçiyoruz, neresinde duruyoruz bilemiyorum ama Türkiye TV kanallarının ülkedeki olan bitene dair sorumluluğu, servis ettikleri içerik itibariyle ortada ve apaçık duruyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.