Türkiye ve ABD Adalet Bakanları Bir Araya Geldi

İnci Vardar 27.10.2016

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile Fetullah Gülen’in iade konusunu ele almak üzere bir araya geldi. Görüşme sonrası Bozdağ, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve ABD Adalet Bakanları Bir Araya Geldi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Amerika'da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi hakkında ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüştü. Görüşme sonrası yaptığı açıklamada Bozdağ, görüşmede geçici tutuklama için ilave deliller sunulduğunu, bu delillerin geçici tutuklamaya yeterli olduğuna inandığını söyledi. İş adamı Reza Zarrab hakkında da konuşan Bakan Bozdağ, Zarrab'ın dosyasının hukuki olmaktan çok siyasi nedenler içerdiğini belirterek, Zarrab'ın Türk vatandaşlığından dolayı Türkiye'de yargılanması gerektiğini söyledi.

İlk kez bir adalet bakanı, suçlu iadesi için ABD'de.

Görüşmenin çok faydalı gerçekleştirdiğini belirten Bozdağ; "FETÖ kurucusu ve yöneticisi Fetullah Gülen'in darbe öncesi işlediği suçlarla ilgili iade dosyalarını ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün bir numaralı faili olması nedeniyle Türkiye olarak ilettiğimiz geçici tutuklama talebini karşılıklı müzakere etme fırsatı bulduk. Sayın bakana Türkiye'nin hassasiyetlerini ve bu konudaki beklentilerini ilettik. Ülkemiz için terörist Fetullah Gülen'in yaptıklarının ne anlama geldiğini çok açık bir şekilde ifade ettik Bu açıdan birbirimizi anlama bakımından çok faydalı bir görüşme olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'nin hassasiyetleri ilk defa birinci elden sayın bakana iletilmiş oldu. Biz kendilerine hem aramızdaki anlaşmanın dokuzuncu maddesi işletilerek iade maksadıyla bir tutuklanma talebini hem de darbe teşebbüsü nedeniyle aramızdaki anlaşmanın 10'uncu maddesi çerçevesinde geçici tutuklama talebimizi ilettik. Aynı şekilde Fetullahçı Terör Örgütü kurucusu ve lideri Fetullah Gülen'in ABD'de ikamet ettiği Pensilvanya'dan terör örgütünü yönetmeye devam ettiğini ve bunun iki dost ve müttefik ülke bakımından izahı ve kabul edilebilirliğinin olmadığını çok net bir dille ifade ettik. Ve bunun önlenmesi gerektiğini de sayın bakana ilettik. Karşılıklı değerlendirmelerden sonra uzmanlar arası ayrıca görüşmeler de yapıldı. Biz kendilerine iade dosyalarına ilişkin ilave delillerde sunduk. Onları da kendileri değerlendirecekler" dedi.

Suçlu iadesi için ilk defa Türkiye'den bir adalet bakanının başka Amerika'ya gittiğini belirten Bozdağ, "Türkiye bugüne kadar pek çok ülkeden iade ve geçici tutuklama talebinde bulunmuştur, ancak ilk defa bir Türkiye Adalet Bakanı bir suçluyla ilgili iade görüşmesinde bulunmak üzere ABD Adalet Bakanını ziyaret etmiştir. Bu bizim bu iadeyi ne kadar önemsediğimizi Türk halkı ve Türkiye için bu iadenin ne kadar büyük bir önem taşıdığını göstermesi bakımından son derece önemlidir" açıklamasında bulundu.

ABD Adalet Bakanlığı 5 ayrı savcı görevlendirdi.

Bakan Bozdağ, konuyla ilgili ABD Adalet Bakanlığı'nın 5 ayrı savcı görevlendirdiğini belirterek, "Dosyanın içerisindeki deliller son derece önemli onunla ilgili ABD Adalet Bakanlığı 5 ayrı savcı görevlendirdiğini bu dosyalarla ilgili ve buna titizlikle çalıştıklarını ifade ettiler Bizde bu konudaki sürecin hızlandırılması gerektiğini kendilerine söyledik"

Reza Zarrab davası da görüşüldü.

Reza Zarrab dosyasının hukuki olmaktan çok siyasi nedenler içerdiğini belirten Bozdağ, "Zarrabla ilgili görüşme sırasında bir değerlendirmemiz oldu. Bu dosyanın delil durumuyla ilgili bir değerlendirmeler yapılırken orada biz bir değerlendirmemizi kendileriyle paylaştık onun dışında da aynı zamanda bakanla bu konuyu da gündeme getirdik. Tabii bu Reza Zarrab dosyası bizim takip ettiğimiz kadarıyla hukuki olmaktan ziyade siyasi bir dosya gibi duruyor. Çünkü dosyanın içerisinde ortaya konan şeyler daha ziyade savcının yorumlarına şüpheden kaynaklı yorumlarından ibaret olduğun biz görüyoruz. Tabii buradan sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhurbaşkanımızın eşine Türkiye'ye dönük de savcının yaptığı değerlendirmeler var. Bu da tabii bunun bir siyasi maksat güttüğünü çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu davanın Türkiye'ye dönük bir operasyon olarak bir siyasi hedefli olarak yürütülen bir dava gibi ortada durduğunu biz sayın bakana ilettik" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.