Türkiye, Tarımda Toprak Kaybediyor

Ezgi Özkurt 25.08.2016

"Unutmayalım, toprağa sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır."

Türkiye, Tarımda Toprak Kaybediyor

Her gün 8 futbol sahası büyüklüğünde toprak kaybı!

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, son 10 yılda Türkiye'de her gün ortalama 8 futbol sahası büyüklüğünde tarım toprağı kaybedildiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Türkiye genelinde 2006 yılında 258 milyon 764 bin 716 dekar olan tarım toprağı, 2015 yılında 239 milyon 488 bin 288 dekara düştü. Antalya'da ise 3 milyon 779 bin 840 dekar olan tarım toprağı 10 yılda yüzde 3 düşerek, 3 milyon 671 bin 721 dekar oldu.

Yüzde 8'i kaybedildi.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, geçen 10 yıllık sürede tarım topraklarının yüzde 8'inin kaybedildiğini aktardı. Çandır, "Resmi rakamlara göre, son 10 yılda Türkiye'de her gün ortalama 8 futbol sahası büyüklüğünde tarım toprağı kaybedilmektedir. Son 10 yılda Antalya ise her gün ortalama 4 futbol sahası büyüklüğünde tarım toprağını kaybetmektedir" dedi.

Antalya bitkisel üretimde 1. sırada

Antalya'nın Türkiye tarım topraklarının yüzde 1.5'i ile 20'nci sırada, ülke genelinde bitkisel üretim değerinde ise 1'inci sırada bulunduğunu aktaran Çandır, şunları söyledi:

"Dolayısıyla kentimiz tarım üretim performansı itibariyle son derece değerli bir konuma sahip. Bu nedenle tarımdan vazgeçme katsayımız Türkiye ortalamasından daha düşük düzeyde. Yani tarımdan vazgeçmemeye daha duyarlıyız. Buna rağmen gittikçe artan zorluklar karşısında bu değerli topraklardan bile vazgeçmek durumunda kalan bir sektör konumundayız. Tarım topraklarımızı yanlış imar uygulamaları, plansız ve çarpık kentleşme, yanlış tarım politikaları ve yasal düzenlemeler nedeniyle terk ediyoruz."

"Toprak üretilemeyen, çoğaltılamayan doğal bir varlıktır"

Çandır, kaybedilen bir karış toprağın telafisinin olmadığına dikkat çekerek, “Kentimizde imar konusunda dikkatli kararlar alınmasını ve ilgili kurumlarımızın daha hassas davranmasını bekliyoruz. Çünkü biliyoruz ki Antalya'da her nefeste yaklaşık 4 metrekare alanımız elimizden kayıp gidiyor."

Antalya'nın ülke ekonomisine yaklaşık 10 milyar TL destek veren, çalışan nüfusunun yarısını tarımda istihdam eden, ekmeğini topraktan kazanan bir kent olduğunu vurgulayan Çandır, sözlerini konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Bu nedenle çocuklarımız, kentimiz, sektörümüz, tarlasında, serasında alın teri dökerek emek veren üreticilerimiz için tarım topraklarımıza sahip çıkmalıyız. Toprağımızı korumak için tarım alanlarını imara açma kolaycılığından vazgeçmeliyiz. Bunun yerine ekonomik ömrünü tamamlamış yerleşim alanları yeniden ele alınarak kentlerde yenileşme çalışmaları gerçekleştirilmeli. Kullanımda olan tarım toprakları üzerinde planlama yapmak yerine tarım amaçlı kullanılmayacak alanlar ıslah edilerek yerleşime açılabilir. Unutmayalım toprağa sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.