Türkiye 2017’de Eurovision’a Katılacak Mı?

Zian Ziangil 26.10.2016

En son 2012 yılında Can Bonomo ile virgül koyduğumuz Eurovision serüvenimiz kaldığı yerden devam mı edecek? Yoksa Bülend Özveren’in sesini 2017 yılında da duyamayacak mıyız?

Cevap kocaman bir HAYIR! Maalesef 2017’de de Eurovision’da yokuz. Escapenews.org sitesinin editörlerinden Cevat Aslan’ın TRT Müzik Daire Başkanlığı’ından bizzat aldığı bilgiye göre “Türkiye geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacak.”

Ne olmuştu?

2013 yılında yarışmadan çekilmemizin sebebi olarak oylama sisteminde yapılan değişiklik ve bu durumun adaletsizlik yarattığı gösterilmişti. Ancak bunu tabii ki hiç kimse yemedi! Zira 2003 yılında Sertab Erener ile kazandığımız birincilik sonrasında neredeyse her yıl çok iyi dereceler alıyorduk. 1975 yılından beri ilk kez arka arkaya bu kadar iyi dereceler almamıza rağmen “oylama sistemindeki adalatsizlik” bahanesi de nerden çıkmıştı? Aslında bahane kelimesi tam olarak açıklıyor durumu. Oylama sistemi yarışmaya katılmamak için yalnızca bir bahane.

Yarışmaya katılmıyoruz...

Çünkü Türkiye artık Avrupalı değil Orta Doğulu.

Çünkü bütün komşularımızla aramız bozuk. (Katılsak da kim oy verecek zaten?)

Çünkü müzik, resim, heykel, sinema... Sanatın tüm dalları yıllardır ayaklar altında.

Çünkü Eurovision LGBTİ dostu bir yarışma...

Peki ne yaptık?

Eurovision yerine Türkçe Olimpiyatları diye bir şey yayınladık yıllarca devlete ait TRT ekranlarından. Onun da altından neler çıktığını ve Türkiye’ye nelere mal olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaten Eurovision’dan kopuşumuzun temelinde kesinlikle o yapının parmağı var.

Yine de tam 4 yıldır Eurovision’a katılmamamıza rağmen fanlar umudunu kaybetmiş değil. Özellikle Twitter’da bununla ilgili sürekli TT çalışmaları yapılıyor. Yeniden katılmamızı isteyen çok büyük bir kitle var. Hatta bu konuda olumsuz fikir beyanında bulunan neredeyse hiç kimse yok diyebilirim.

Son olarak Change.org’da (daha önce pek çok defa başlatıldığı gibi) “TRT Eurovision Şarkı Yarışması’na Katıl!” ismiyle bir imza kampanyası başlatıldı. Ne kadar işe yarar bilemiyorum ama yine de imzalamanızı tavsiye ederim.

Siyasi irade ve TRT yetkililerinin Orta Çağ karanlığını aratmayan bu fikirlerinden bir an evvel vazgeçmesini temenni ediyorum. Son yıllarda hiçbir şekilde bir başarı alınamamasına rağmen (sahi futbolda da mı kurallar değişti?) nasıl büyük bir hevesle bitmek tükenmek bilmeyen tüm uluslararası futbol müsabakalarına katılınıyorsa, yılda yalnızca bir kez yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmak da hakkımız!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.