Türk Profesörden Denizleri Temizleyen Bikini

Giyilir Bu Ekibi 16.10.2017

Türk profesör, yüzerken, çimerken, hatta deve güreşi yaparken aynı anda denizi temizleyen bir bikini tasarladı.Giyilebilir teknoloji harika. Seksi bikiniler de harika. Temiz denizler zaten tadından yenmez. O halde neden hepsini birleştirmeyelim? University of California’da elektrik mühendisliği proseförü Mihri Özkan, yüzerken aynı anda denizi temizleyebildiğiniz bir bikini tasarladı. İsmi Sponge Suit olan bikini, karbon bazlı bir malzemeden üretilmiş ve su içindeki partiküller, petrol kalıntıları, kimyasal atıklar gibi yabancı maddeleri süzüyor.Mihri Özkan, kendisi gibi profesör olan eşi Cengiz Özkan ile Sponge adlı materyal üzerinde dört yıldır çalışıyormuş. Sponge’un süngerden farkı ise suyu emmemesi. Kendi ağırlığının 25 katı atık emebilen materyal, daha sonra 1000 derecede eritilerek orijinal hali olan sıvı formuna dönüyor ve geri dönüştürülerek tekrar bikini formu verilebiliyor.

Sponge’u bikiniye dönüştürme fikri de İstanbul ve New York’ta çalışan tasarım ofisi Etay Carbajo’ya ait. Bikini, elakstik bir malzeme ile 3D yazıcıda hazırlanmış, Sponge da bu malzemenin içine enjekte edilmiş.

Mihri Özkan’ın hedefi, gelecekte her türlü mayonun bu teknoloji ile üretilmesi. Ayrıca bikini olarak da hiç fena görünmüyor.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.