Türk Dizileri Güney Amerika'da Neden Çok Seviliyor?

Oğuz Taktak 08.09.2016

Milyonlarca Güney Amerikalı, nefeslerini tutarak, Fatmagül ve Kerem'in dakikalarca birbirlerine bakışlarına kilitleniyor.

İspanya, Portekiz ve Güney Amerika'nın genelinde "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisi geçen sene büyük başarı elde etti. Sadece Arjantin'de 12 milyondan fazla insan izledi. Üstelik kıtada Türk dizilerinin en çok izlenenler listesinde üst sıralarda olması tek seferlik değil. Şili'de "1001 Gece" dizisi 2014 yılında en çok izlenen program oldu.

Neden Türk Dizileri Binlerce Kilometre Uzakta Bu Kadar İlgi Görüyor?

Şili'nin başkenti Santiago'da yaşayan 42 yaşındaki Marcela Mera, Türk dizilerine bağlanmanın kolay olduğunu, Amerikan dizilerindeki cinsel içeriklerin onu rahatsız ettiğini, Türk dizilerinde eski moda romantizmin onu daha fazla etkilediğini söylüyor. Marcela ayrıca "Türkiye çok uzak olmasına rağmen bizim kültürümüze daha yakın" diyor. Türk dizilerinin çok kaliteli olduğunu Hollywood yapımları gibi basmakalıp klişeler olmadığını düşünüyor. "Türk dizilerini izlemeye başladıktan sonra Hollywood dizilerindeki şiddet ve seksin ne kadar yoğun olduğunu fark ettim" diye ekliyor.

Peru'nun başkenti Lima'da yaşayan 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Ivette Sanchez diyor ki: "Bizler düzenli olarak kızlarla toplanıp TV geceleri düzenliyoruz ve Türk dizileri izliyoruz. Çok kaliteli yapımlar ve aktörler çok yakışıklı, her birimizin ayrı ayrı favori aktörlerimiz var."

İhracat Patlaması

Türk Dizileri Güney Amerika'da Neden Çok Seviliyor?

Güney Amerika'da Türk TV dizilerinin böylesine popüler olması, Türkiye televizyon sektöründe ihracat patlamasına yol açtı. Geçen yıl Türk İhracatçılar Meclisi (TİM) Ticaret Örgütü'ne göre, TV şovlarının yurt dışı satışlarından elde edilen gelir 250 milyon dolara ulaştı. Bu rakam 2004 yılında sadece 10.000 dolardı. Türk televizyon dramaları artık 140'tan fazla ülkede, 400 milyondan fazla kişi tarafından izleniyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreteri Halil Bader Arslan, "Türk televizyon ihracatının 2023 yılına 1 milyar doların üstünde olması bekleniyor" diyor.

Kaynak: BBC

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.