Turizm’e Can Suyu

Oğuz Taktak 09.08.2016

Türkiye ve Rusya liderlerinin buluşması moral verdi.

OHAL kapsamında memurların idari izin yasağının kaldırılması, Kurban Bayramının 9 güne çıkması ve Türkiye ile Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesi turizmciyi güldürdü.

Turizm’e Can Suyu

Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan ve büyük istihdam sağlayan turizm, yaşanan terör olayları, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve 15 Ağustos’ta yaşadığımız darbe girişimin ardından neredeyse dibe vurdu.

Putin ve Erdoğan’ın buluşmasından sonra Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık’tan turizmciye moral olacak değerlendirmeler geldi.

Ayık, değerlendirmesinde şöyle dedi:

“2014 yılında 4.5 milyon üzerinde ağırladığımız Rus turist misafir 6 ayda 180 bine kadar indi. Çok ciddi kayıpla karşı karşıyayız. Son günlerde yaşadığımız başka olaylar da bir takım gelişmeleri tetikledi. Ama son dönemde iki ülke arasındaki ilişkiler yeniden canlandı ve gelişmeler çok olumlu safhalarda seyrediyor. Rusya'dan tarifeli seferle Antalya'ya haftada 20-25 uçuş gerçekleşiyor. Charter seferlerinin başlamasıyla yılın kalan döneminde minimum 500 bin Rus turisti bu sene ağırlarız. Ama esas 2017 olmak üzere gelecek yılları da çok önemli etkileyecek.

“2016 Türk turizmi için çok olumsuzluklarla başlamıştı. Tam böyle Türk tatilcisinin Güney ve Ege bölgesine akın ettiği bir dönemde çok kötü bir darbe girişimiyle karşılaşmamızdan sonra gerekli tedbirler alındı. Tabii kamu izinlerinin kaldırılması da bu tedbirler çerçevesindeydi. Tabii önümüzde bir de Kurban Bayramı var. 9 günlük tatil için anons da yapıldı. Bu da Akdeniz ve Ege'de turizme destek sağlayacaktır."

Ayık, Kurban Bayramında tatilcilere fahiş fiyatlar uygulamayacaklarının da altını tekrar tekrar çizdi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.