Tülin Şahin'in Photoshop ile Kendini İncelttiği Dünyadan Bildiriyorum

Ezgi Özkurt 24.10.2016

Photoshop çıktı mertlik bozuldu. Tülin Şahin ifşa!

Güzel kadınların da aklını kaçırdığı ve sosyal medyada anatomiye aykırı şekillerde Photoshop uygulamaları yaptığı anlamsız bir dönemin içinde savruluyoruz. Zaten olduğu haliyle güzel olan vücudunu, küçülte küçülte 11 - 15 yaş aralığına döndüren kadınlar kervanına, ünlü model Tülin Şahin de katıldı.

Tülin Şahin'den kendini küçültme fotoşoku

İddialara göre Tülin Şahin, fotoşopla kendini zayıflatma işinde profesyonel bir seviyeye ulaşmış. Şöyle ki, Tülin Şahin her defileye birkaç saat öncesinden gelip provalar sırasında fotoğrafçısına özel bir çekim yaptırıyormuş. Bu fotoğrafları da sanki defiledenmiş gibi gösteriyor ve bununla da kalmayarak fotoğraflara uyguladığı Photoshop ile kendisini anoreksik bir kadına dönüştürmek gibi bir işe başvuruyor. Orijinal halinde daha güzel olduğunu düşündüğüm Tülin Şahin, neyin kafasını yaşıyor?

Tülin Şahin'in Photoshop ile Kendini İncelttiği Dünyadan Bildiriyorum

Modern toplumun 'güzellik algısı' kadınlara kafayı mı yedirtti?

Soldaki orijinal fotoğrafta gayet ölçülü, düzgün ve kadınsı kıvrımlara sahip olan Tülin Şahin'i görüyoruz. Zaten bu gerçek Tülin Şahin. Model olan... Sağdaki fotoğrafta ise, bilinçsiz ve orantısız güçte uygulanmış Photoshop ile bir çocuk vücuduna kavuşmuş Tülin Şahin'i görüyoruz. Ben oyumu soldakinden yana kullanarak, sağdakine 'bu da göz, bu da izan, zaten böyle Photoshop mu olur be abi!' demek istiyorum.

1.75 boylarında, tahmini 36 beden bir model Tülin Şahin. Mesleğinde de oldukça başarılı. Ama bu konuda yalnız olmadığı kesin. İster model olsun, ister bankacı. Kadınlar arasında 'zayıf, daha da zayıf, ölümüne zayıf, anoreksik vaka' derecesinde bir incelik algısı almış başını gidiyor. Pek çok marka bu algıyı kırmak ve kadınların popüler kültür ve güzellik algısı sebebiyle bozulan akıl sağlığını düzeltmek için balık etli modellerle çalışmaya başladı. Hatta Kim Kardashian ile beraber, kıvrımlı vücut hatları yeniden 'güzellik algısına' uygun bile oldu. (Günümüz dünyasında bu işler böyle olabiliyor maalesef, yoksa bana ne Kim Kardashian'dan demek en doğal hakkımız.) Fakat bu zayıflık hastalığının önüne geçmek sanıldığından daha zor olacak belli ki.

Bu fotoğraftaki sen misin?

Olayın sosyolojik boyutları bir yana, 'bu fotoğraftaki sen misin' konusunda Yeşilçam'dan muhteşem bir sahneyi hatırlatmak isterim...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.