Tüketici Güven Endeksi Azaldı

Özge Kaya 22.09.2016

Tüketici güven endeksi, Eylül ayında geçen aya göre yüzde 0,2 azaldı.

Tüketici Güven Endeksi Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Eylül'de geçen aya göre yüzde 0,2 azalış gösterdi. Ağustos'ta 74,44 olan endeks, bu ay 74,29 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 2,3 azalarak 92,07'ye geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısındaki beklenti

Ağustos ayında 101,95 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1 artarak, Eylül'de 102,92 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 4,5 arttı ve Eylül'de 80,44 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 11,8 azaldı. Ağustos ayında 24,62 olan endeks, Eylül ayında 21,72'ye düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre düştüğünü gösteriyor.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.