Tren Otakuları: Tecchan

Su Tunç 02.09.2016

Japonya'da tüm hayatı trenlerde geçen bir güruh var.

İlginç alışkanlıkları ve takıntılarıyla bilinen Japonlar hiçbir kulvarda şaşırtmıyor.

Trenleri hemen herkes sever. Yolculuk sırasında camdan görülen manzaralar, trenin sesi, trende verilen yemekler, o, bu, şu nedenlerle severiz trenle yolculuk etmeyi. Hem her gün bir yenisi eklenen rezaletlerin baş kahramanı şehirler arası otobüslerden hem de rötar üstüne rötar yapan uçaklardan ayılır bu şekilde tren. Ama işte gelin görün, Japonlar bu tren sevgisinin de suyunu çıkartmanın bir yolunu bulmuşlar.

Japon animelerine veya filmlerine aşinaysanız, her sabah erkenden kalkıp trene ve metroya binen plaza insanlarının mutsuz hikayelerine de mutlaka tanık olmuşsunuzdur. Tren otakuları ise her gün trene binme işini zaruretten değil, tamamen canları öyle istediği için yapıyorlar.

Tren Otakuları: Tecchan

Trenlere manyaklık derecesinde -ben değil, Japonlar öyle diyor- takık olanlara verilen isim tetsudo (鉄道). Ancak bu terim günümüzde yerini biraz daha alaycı bir isme bırakmış; tecchan (鉄ちゃん). Ayrıca bu yeni isimle birlikte tren severliğin Japonlarca otakuluğun bir alt dalı olarak kabul gördüğünü de söyleyebiliriz.

Dünyanın her yerinde rastladığımız tren sevenlerin birkaç seviye üstü olarak adlandırabileceğimiz tecchan'ların sayısı oldukça fazla.

Dört bir yanı demir ağlarla çevrili Japonya'da hayatını trenlerde geçiren, eğer iş ve eğitim nedeniyle trenlerde yaşamaları mümkün değilse sabahın üç buçuğunda uyanıp ilk trene yetişen ve gördüğü her trenin - ve mümkünse her vagonun- fotoğrafını çeken tecchan'lar hayatlarından oldukça memnun.

Forumlar üzerinden trenlerde buluşan ve hatta yemekli vagonlarda hep birlikte yemek yiyerek sosyalleşen tecchan'ların kesin olarak bilinmemekle birlikte sayılarının yüz bine yakın olabileceği öngörülüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.