Travma, DNA Yoluyla Yeni Nesillere Aktarılır mı?

Bihter Kartheuser 14.06.2016

Evet. Epigenetik bilimi artık bu soruyu cevaplayabiliyor.

Hepimiz savaşın torunlarıyız. Hatta savaş öyle ya da böyle dünyada bir şekilde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Savaşa bire bir tanıklık etmemiş olsak da psikolojik etkileri artık gözle görülür düzeyde. Post-travmatik stres bozukluğu (PTSD) günümüzde, özellikle savaşa bire bir maruz kalmış bireylerde etkisini gösteren bir rahatsızlık. Yapılan araştırmalara göre PTSD sahibi bireyle büyüyen çocuklar, hatta onların çocukları bile bu travmadan nasibini alıyor.

Travma, DNA Yoluyla Yeni Nesillere Aktarılır mı?

Araştırmacılar, anne hamileyken travmatik bir tecrübe yaşarsa, karnındaki bebeğin bundan etkilendiğini kanıtlamıştı. Bu bilginin bir adım ötesine gidildiğinde, hem annenin hem de babanın yaşam tecrübelerinin, DNA dizisini değiştirmeksizin genlerde dönüşüm yarattığı anlaşıldı.

Epigenetik, fenotipik genlerin çevresel etkilerle dönüşüme uğrayabildiğini söylüyor. Dolayısıyla gen kalitesini yaşam biçimimizle etkilememiz mümkün. Bilimadamları artık travmanın da fenotipik genler aracılığıyla nesillere aktarılabildiğini kanıtladı. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, öncesinde bu bilgiyi gözden geçirmenizde fayda var. Mükemmel bir çocuğa sahip olamayabilirsiniz ama en azından sahip olduğunuz travmanın farkına vararak bu korkunuzun çocuğunuza taşınmasına engel olabilirsiniz.

Travmatik bir durum başedemeyeceğiniz kadar ağır olduğunda, sempatik sinir sistemi aşırı yüklenmeden dolayı kilitlenerek işlev yapamaz hale geliyor. Bu tükenmişlik durumunun verdiği acı devam ettikçe daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sistemimiz bu aşırı yüklenmeyle başedemeyeceği için tek savunma mekanizması da travmayı ve etkilerini reddetmek oluyor. Uzun bir süre, kendimizi güçlü hissedene kadar bu etkilere bakmaktan kaçınabiliyoruz. Ancak çözüm, tam da biz bu acıyla artık yüzleşebildiğimizde gelmeye başlıyor.

Travma, DNA Yoluyla Yeni Nesillere Aktarılır mı?

PTSD gibi ağır durumlarda, kişi, travmasıyla yüzleşmek istemediğinde ise stres hormonu devamlı şekilde genlere ortamın güvenliği olmadığıyla ilgili sinyal yollamaya devam ediyor. Bu durum, genlerin epigenetik yapısını etkilediğinden, travmanın etkileri bir sonraki nesillere taşınıyor. Özellikle savaş, zorunlu göç ve soykırım gibi büyük yıkımların etkileri nesillerce taşınabiliyor.

On beş yıldır travma tedavisi üzerinde çalışan psikolog Dr. Megan McElheran, travmayı şifalandırmanın en iyi yönteminin sosyal etkileşim olduğunu söylüyor. Travma sahibi kişi, travmaya sebep olan olayın tekrarlamasından korktuğu için sosyal etkileşimden uzak durur ve kendini izole eder. Ancak bu korkusuyla yüzleştiğinde, aksine, travmanın benlik dönüşümünde bir araç olarak bile kullanılabileceğini vurguluyor McElheran. Tabii travmanın derinliğine göre profesyonel destek almakta fayda var. Çocuğunuzun sizin korkularınızı taşımasını istemiyorsanız, korkularınızla yüzleşmenin vakti gelmiş olabilir!

Bihter Kartheuser


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.