Transparan Tahta ile Tasarım Yeni Bir Boyut Kazanıyor

Ece Soylu 08.09.2016

Tahtanın da transparanı olur muymuş demeyin.

Tahta asırlardan beri insan yaşamını ayakta tutan yegane kullanım malzemesi olmuştur. Isı yalıtımı konusunda avantaj sağlaması ve kolay şekil verilebiliyor olması, tahtayı ve türevlerini ev yapımın vazgeçilmez malzemesine dönüştürmüştür. Aynı zamanda maliyeti düşüktür ve sağlamdır. Ateş yakmaktan mimariye hammadde olarak kullanılan tahta, yirmi birinci yüzyılda ise bambaşka bir boyut kazandı.

Maryland Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ve Enerji Enstitüsü iş birliği ile yürütülen araştırma sonucunda şeffaflık düzeyi yüksek tahta elde edildi. Üretilen bu tahta, işlevselliği ile cam ile yarışır özelliklere sahip, üstelik ısı yalıtımı konusunda camdan daha kullanışlı. Işık geçirgenliği oranı %85’e kadar çıkan transparan tahtanın cam ile kıyaslandığında hâlâ bir miktar kişisel alan bıraktığını söyleyebiliriz. Bunun yanında yüzeyi sayesinde parlamayı engellerken, ışığın eşit ve stabil dağılımını sağlıyor. Tahta üzerindeki geçitler sadece görünür bölgede bulunan ışıkların geçmesine izin verirken, dalga boyu büyük olan sıcak ışığın geçmesini engelliyor. Bu sayede, cam yerine transparan tahta ile yaptığınız bir pencerenin yaz günü sizi serin tutması sağlanmış oluyor. Görünür ışığı direkt geçirmesine rağmen, molekülleri birbirine bağlı yapısı geçen ışığın da bu bağlara takılmasına neden oluyor. Bunu gözümüzde ışığın etrafını saran bir sis tabakası olarak canlandırabiliriz, bu sis tabakası sayesinde ışığın aşırı parlak ve göz alıcı özelliği engellenmiş oluyor.

Transparan Tahta ile Tasarım Yeni Bir Boyut Kazanıyor

Kaynak: Fastcodesign

Şeffaf tahtanın molekül yapısı, normal geçirgenlikteki tahtanınkiyle aynı dizilime sahip. Tahtanın ışığı geçirgen hale gelmesi içeriğindeki lignin maddesinden arındırılmasını takip eden bir dizi işlemle sağlanıyor. Lignin tahtaya koyu rengi veren ve sağlamlaştıran maddedir. Tahtanın bu maddeden arındırılmasıyla tahta beyaz bir renge bürünür ancak henüz transparan değildir. Bir sonraki adımda ise, tahtaya tekrar sağlamlık kazandıracak ve transparan hale gelmesine yardımcı olacak olan epoksi maddesiyle tahtanın yıkanması sağlanıyor. Epoksiyi emen tahta aynı zamanda su geçirgenliğini önleyen bir özellik kazanıyor. Kesiliş şekli de tahtanın transparanlık seviyesini artıran bir diğer faktör. Tersine kesilen tahtada bitkinin suyu ve mineralleri topraktan çekmesine yarayan kök kanalları pencerenin en kısa köşesine yerleşmiş oluyor. Böylece kanal boyunca ışığın geçmesine uygun ortam oluşmasıyla tahta şeffaf hale geliyor.

Tahtanın ışık geçirgenliğini eşit miktarda ve sürekli sağlaması ise bir diğer avantajı. Cam malzemeler güneş ışığını geldiği açıya göre kırarak iletirken, tahta içerisindeki kanallar her açıdan gelen ışığı direkt olarak yansıtır. Bu sayede tahtadan geçen ışık her tarafa eşit yayılır. Cama kıyasla kırılmalara karşı daha dayanıklı olması da yakın gelecekte daha sık tercih edilmesine neden olacağa benziyor. Araştırmacılar bu kullanışlı malzemeyi daha az maliyetle elde etmenin yollarını arıyorlar, ve uzmanlara göre bunu başaracakları zaman çok da uzak değil. Bu yeni gelişme ile birlikte mimari alanda büyük değişiklikler yaşanacağa benziyor. Birçok açıdan cama kıyasla daha avantajlı olan transparan tahta, yeni evlerde yerini almaya başlayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.