Transfer Raporu - Beşiktaş

Ertuğ Alagöz 08.07.2016

Beşiktaş'ta son günlerde yaşanan transfer hareketliliğini, isim isim sizler için değerlendirdik.

Sonunda transfer dönemi resmen başladı ve takımlar da dört bir yandan haftalardır sürdürdükleri transfer çalışmalarını neticelendirmeye başladılar. Transfer dönemlerinde her zaman heyecanla karışık tatlı bir bekleyiş taraftarları sarar. Sonuçlanan transferler değerlendirilir, kadrolar kurulur, konuşulan yıldız isimlerin yolları gözlenir. Kısacası transfer dönemi bambaşka bir heyecandır.

Tabii şampiyon Beşiktaş da transfer çalışmalarını bütün hızıyla sürdürürken, bir yandan da oyuncularına gelen teklifleri değerlendiriyor. Beşiktaş için çok hassas bir denge mevcut. Zira takım halihazırda çok büyük eksiklikleri olmasına rağmen bir şekilde şampiyon olmayı başarsa da bu eksiklikler giderilip bir de var olan artılar korunmazsa, sürekliliğin sağlanması fazlasıyla zor. Bu bağlamda transferde gelenler, ismi geçenler ve gitmesi muhtemel isimleri teker teker değerlendirmek gerekiyor.

Gökhan Gönül

Beşiktaş'ın belki de transfer ajandasının ilk sırasında Gökhan Gönül vardı. Her ne kadar Gökhan'ın Fenerbahçe ile arasındaki polemikte çekimser kalınsa da Beşiktaş'ın Gökhan için çok ciddi girişimleri olduğunu pek çok yetkili ve gazeteci daha Nisan - Mayıs aylarında biliyordu. Sonuç olarak Gökhan belki Fenerbahçe yönetiminin tavrından, belki de başka bir sebeplerden ötürü Fenerbahçe'ye imza atmadı ve Beşiktaş'ı tercih etti. Beşiktaş ise uzun zamandır aradığı sağ beki sonunda ezeli rakibinde bulmuş oldu. Beşiktaş'ın hücum yönü ağır basan, gerektiğinde oyun kuran, hızlı, oyun aklı yüksek ve savunmada da dengeli bir sağ beke uzun yıllardır ihtiyacı vardı. Gökhan Gönül ise bunların hepsine sahip bir futbolcu. Ayrıca aradığı "huzuru" da Beşiktaş'ta rahatlıkla bulabilir. Tabii Kadıköy deplasmanında forma giymesi durumunda ona yönelecek tepkilere sanırım şimdiden hazırlıklı olması gerekiyor.

Transfer Raporu - Beşiktaş

Kenneth Omeruo

Omeruo transferi birdenbire ortaya çıktı ve pek çoğumuz fazlasıyla şaşırdık. Ancak haberlerde dikkatimi çeken en ilginç nokta, Omeruo'nun Kasımpaşa'da kiralık geçirdiği sezondan neredeyse hiç bahsedilmemesi ve sanki Beşiktaş Chelsea'nin kadrosunda sürekli yer alan bir stoperi transfer etmiş gibi davranılmasıydı. Açıkçası böylesine bariz ve önemli bir bilginin atlanıyor ya da çok küçük bir ayrıntıymış gibi yansıtılıyor olması fazlasıyla ilginç. Bunu bir kenara bırakırsak, Omeruo'nun rotasyon için alınmış bir futbolcu olduğunu düşünmeyi tercih ediyorum. Bununla birlikte Beşiktaş'ın zaten yeterince "rotasyon" stoperi olduğunu düşünürsek, ilk 11'i güçlendirmek adına yapılmamış bu hamlenin baş ağrıtabileceği kanısındayım. Zira Beşiktaş yıllardır özellikle savunma ve kaleye, var olan eksiklikleri görmesine rağmen var olanlardan daha iyi bir hamle yapmış değil. Omeruo da aynı hesap. Yine de eğer yanına general kimlikli bir stoper alınırsa Omeruo'nun performansı farklılık gösterebilir. Bunun için en iyi örnek de pek tabii Ujfalusi'nin yanındaki Semih Kaya ile o gittikten sonraki Semih Kaya'nın performansı arasındaki dağlar kadar fark. Beşiktaş'ta Rhodolfo haricinde bu kimlikte bir stoper yok. Rhodolfo'nun sakatlıktan nasıl döneceği ise oldukça şüpheli. Ona güvenerek bir hamle yapmak doğru olmayacaktır. Dolayısıyla Beşiktaş'ın en az 1 tane daha stopere (ki bu stoper direkt ilk 11 için alınmak zorunda) ihtiyacı var.

Transfer Raporu - Beşiktaş

Fabri

Fabri için de pek bir bilgiye sahip olmadığımız bir gerçek. Çok uzun süre önce oynadığı bir Real Madrid maçındaki efsane performansı dışında kayda değer, gözle görülür bir artısı da mevcut değil. Beşiktaş, haberlere göre aylar önce kendisiyle anlaşmış ve bunun en büyük sebebinin kendisinin bonservissiz olması olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla Fabri de ilk 11'i güçlendirmeye yönelik bir transfer gibi durmuyor. Üstelik Fabri bir de sakatlıktan yeni çıkmış bir kaleci. Halbuki Tolga Zengin, Boyko ve Günay'ın rezil performanslarını görünce, yıllık sadece 2 milyon Euro'ya giden Mandanda alınamaz mıydı diye düşünmüyor değilim. Şenol Güneş'i eleştirebileceğim en önemli noktalardan biri kaleci mevzusu. Hala bu mevzunun çözülmemiş olmasının da en büyük müsebbibinin o olduğu düşüncesindeyim. Sebastien Frey'in kendisi hakkındaki açıklamalarını da okursanız ne demek istediğimi az buçuk anlayabilirsiniz sanırım. Yerli kaleciyi bir adım önde görmek günümüz futbolunda mantıklı bir karar gibi durmuyor. Yine de Fabri beklediğimizden daha iyi çıkabilir ve formayı kapabilir. Bekleyip görmek lazım.

Transfer Raporu - Beşiktaş

Alexandar Kolarov

Kolarov, ismi geçenler arasında taraftarı belki de en çok heyecanlandıran ve aynı zamanda transferi en zor olan isim. 30 yaşındaki Sırp sol bek Beşiktaş'ın aradığı neredeyse bütün özelliklere sahip. Aynı zamanda uzun zaman sonra belki de ilk kez Beşiktaş, savunma hattının seviyesini oldukça yükselten bir hamle yapacak. Kolarov'un -gelirse- Beşiktaş'ın hücumlarına çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca frikiklerde en az bu sezonki Sosa kadar iş yapabilir. Kısacası kendisi fazlasıyla doğru bir hamle olacaktır.

Transfer Raporu - Beşiktaş

Gökhan Töre

Gökhan Töre'yi eski hocası Slaven Bilic'in istediği bilinen bir gerçekti. Uzun zamandır Gökhan'ın peşinden koşan Bilic, sonunda 3 milyon Euro (kimileri de 5 milyon Sterlin diyor) kiralama bedeliyle genç oyuncuyu takıma katmaya hazırlanıyor. Bu transfer West Ham United için ne kadar mantıklı bir hamle oluyorsa, Beşiktaş için de o kadar mantıksız bir hamle. Zira Gökhan Töre'yi kiralık yollayarak elde edilecek 3 milyon Euro Beşiktaş'ın hiçbir derdine derman olmayacakken, bir yandan da yerine konulacak Aras Özbiliz'le birlikte kadro kalitesi önemli ölçüde azalacak. Beşiktaş, kadrosunu güçlendirmesi gerekirken zayıflatırsa, seneye Devler Ligi arenasında var olamayacak, yerel ligde ise direkt rakibi Fenerbahçe'nin yaptığı akılcı hamlelere cevap veremeyecek. Kısacası baştan sonra yanlış bir mantığın ürünü olan Gökhan Töre'yi kiralama fikri, muhtemelen Beşiktaş yönetiminin başını fazlasıyla ağrıtacak.

Transfer Raporu - Beşiktaş

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.