Transfer Dönemi Değerlendirmesi: Beşiktaş

Ertuğ Alagöz 01.09.2016

Son şampiyon Beşiktaş'ın transfer dönemi sonundaki durumunu değerlendirdik.

Sezon bittiğinde şampiyon Beşiktaş -ilginçtir- belki de transfere en çok ihtiyaç duyan kulüplerden biriydi. Zira Gomez'in kira süresi dolarken, kale ve savunma ise zaten hepten şüpheliydi. Özellikle kaleci ve stoper transferi ihtiyacı ayan beyan belli olan Beşiktaş her nedense transfere belki de en istikrarlı bölgelerinden biri olan sağ bek mevkisiyle başladı ve yıllardır Fenerbahçe'de top koşturan Gökhan Gönül Beşiktaş'ın ilk transferi oldu.

Esasen baştaki cümle yanlış anlaşılmasın, zira burada karşı çıkılan nokta sadece ve sadece transfer önceliğidir. Yoksa Gökhan Gönül'ün Beşiktaş'a transferi oldukça mantıklı ve gayet de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Gökhan Gönül'ün oyun kurma anlamında da Beşiktaş'a katacakları ise Beşiktaş'ın uzun süredir beklerinden görmediği ölçüde olacak. Ayrıca Beşiktaş hücum anlamında da geçen sene beklerinden görmediği desteği bu sene görecek ve bu da takımın hücum opsiyonlarını artıracaktır. Diğer yandan diğer beke transfer edilen Adriano ve son olarak Caner Erkin de bu cümleyi destekler nitelikte oyuncular olacak. Sol bek rotasyonunun İsmail - Tosic'ten Adriano - Caner'e dönmesi ise muazzam bir dönüşüm oldu. Ayrıca Caner'in transferi mali açıdan da muazzam. Zira Beşiktaş 1 sene kiraladığı Caner'i seneye 1 milyon euro karşılığında satın alabilecek. Bu, Caner gibi bir oyuncu için kelepir kelimesini yeniden tanımlatacak ölçüde düşük bir meblağ.

Transfer Dönemi Değerlendirmesi: Beşiktaş

Kaleye ise Fabri'yi transfer eden Beşiktaş, hali hazırda Tolga'yla devam ediyor. Ancak Tolga'ya karşı sesler fazlasıyla yükselmiş durumda ve kale Fabri'ye emanet edilirse şaşırmayız. Ayrıca Fabri'nin hazırlık dönemi ve antrenmanlardaki başarılı performansı da kaleyi Fabri'nin koruyacağını düşündürüyordu. Diğer yandan onu izleyen az sayıda kişi de onun Tolga'dan daha iyi bir kaleci olduğunu söylüyor. Resmi maçlarda görmeden bir şey demek doğru olmayacaktır ancak ben de Fabri'ye en azından birkaç maç şans verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bakalım Şenol Güneş'in genel olarak takımlarındaki yerli kaleci tercihi burada değişecek mi? Bu noktada Sebastien Frey'in onun hakkındaki açıklamaları gözümün önüne geliyor ve beni bir parça düşündürüyor.

Orta sahada belki de en önemli parçalardan biri olan Sosa ile yolları ayıran Beşiktaş, onun yerine Benfica'nın genç yeteneği Brezilyalı Anderson Talisca'yı dahil etti. Talisca Sosa'dan oldukça farklı özelliklere sahip olsa da onu aratmayacaktır. Diğer yandan geçen sene her maçı yürekler ağızda izlemeye sebebiyet veren Atiba'nın alternatifsizliği durumu da bu sene Gökhan İnler'le giderilmiş durumda. Gökhan İnler pas yüzdesi iyi, gerektiğinde oyun kurabilen, oyun görüşü ve oyun bilgisi üst düzey bir oyuncu. Eğer gücü ve kondisyonu da yerindeyse, Beşiktaş'a fazlasıyla katkı yapacaktır. Bu arada küçük bir not: Gökhan İnler transferi az kalsın gerçekleşmiyordu. Zira menajerinin ekstra istekleri Beşiktaş'ı bıktırmıştı. Ancak bu pürüz aşıldı ve transfer döneminin sonlarına doğru Gökhan İnler Beşiktaş'a kazandırıldı.

Transfer Dönemi Değerlendirmesi: Beşiktaş
Yeni transferler Süleyman Seba'nın fotoğrafının önünde poz verdiğinden beri genel olarak hepsi Beşiktaş'a katkı vermeyi başardı. Tesadüf?

Forvet, Beşiktaş'ın iki senedir hem çok sıkıntı yaşadığı hem de hiçbir sıkıntı yaşamadığı bir konu olmuştur. Sıkıntı yaşamamıştır, zira her zaman oraya fazlasıyla katkı veren bir isim transfer edilmiştir. Sıkıntı yaşamıştır, çünkü her zaman 1 sene sonunda o oyuncu kaybedilmiş ve yerine yenisi konulmak zorunda kalınmıştır. Bu sene de Gomez'in gideceğini açıklamasının ardından yerine getirilecek oyuncu için hummalı bir çalışma başladı. Dört koldan transfer çalışmalarını yürüten Beşiktaş yönetimi, özellikle Kamerunlu futbolcu Vincent Aboubakar üzerinde durdu. Sonunda da 10 milyon euro opsiyonla Beşiktaş'a 1 yıllık kiralık olarak transfer olan Aboubakar Gomez'den farklı tip bir oyuncu. Bir kere Gomez kadar soğukkanlı değil ve son vuruşları da ondan geride. Ayrıca hava toplarında da ondan daha etkili sayılmaz. Tabii oyun bilgisi ve oyun zekası konusunda da Gomez'den daha geride olduğunu belirtmek lazım. Ancak Gomez'den daha teknik, daha hızlı ve daha güçlü olan Aboubakar poacher (patlayıcı) tipte bir santrfor. Gomez'i de bu tipte tarif edenler olmasına karşın, Gomez target man'i de (hedef santrfor) iyi oynayan bir futbolcu. Bu özellik ise Aboubakar'da mevcut değil.

Son olarak, belki de en sıkıntılı mevki olan stoper için geçen sene kiralık olan Marcelo ve üstüne de kiralanan Atınç haricinde bir transfer yapılmaması oldukça düşündürücü. En çok transfere ihtiyacın olan mevkide en düşük profilli transferleri yapmak, gömlek ihtiyacın varken çok afili bir pantolon alıp yırtık pırtık bir gömlek almaya benziyor. Diğer yandan Şenol Güneş sıklıkla nicelik ve nitelik eksikliğinden bahsederken Alexis, Milosevic ve Franco'nun neden gönderildiği ise merak konusu. Evet Alexis ve Franco'nun katkı veremeyeceği ortada. Ancak Milosevic bu sene daha iyi dönmüştü ve rotasyonda katkı sağlayabilirdi. Gerçekten savunma ve kalede Şenol Güneş ve yönetimin yaptığı işlere akıl sır ermiyor.

Transfer Dönemi Değerlendirmesi: Beşiktaş
Atınç Nukan yuvaya geri döndü.

Sonuç olarak Beşiktaş bek seviyesini iki kat yukarı çıkarıp orta sahaya da akılcı hamleler yaptı. Forvet ve kale ise şu an umut vaat eden ancak belirsiz konular olarak göze çarpıyor. Fabri'nin resmi maçlarda göstereceği performansı henüz bilmiyoruz. Ayrıca Aboubakar'ın da Gomez'in yerini doldurup dolduramayacağı şu an için soru işareti. Stoper konusu ise olumsuz anlamda belirgin ve Beşiktaş'ın orada hem nicelik hem de nitelik sorunu var, tıpkı Şenol Güneş'in haftalar önce belirttiği gibi. Yani transfer dönemi bitmesine karşın durumda herhangi bir değişiklik olmadı. Çok üst düzey bir stoper Beşiktaş'ın çoğu sorununu çözebilirdi. Ancak yönetim buraya böyle bir tercih yaptı. Bunun neler getireceğini ise hep birlikte göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.