Tour de France'dan Yeni Haber

Elif Durgun 25.10.2016

Milyonların izlediği bisiklet turu, 2017'de Almanya'dan start alacak.

Dünyanın en eski spor müsabakalarından biri olan Fransa'nın "milli değeri" Tour de France'ın, 2017 yılındaki başlangıç noktası Düsseldorf kenti olarak açıklandı. 1 Temmuz'da 104. kez düzenlenecek olan organizasyonun güzergahı 3 bin 516 km. olacak ve dünyaca ünlü bisikletçiler 21 etapta pedal çevirecek.

23 Temmuz'da Champs-Élysées'de sona erecek yarışın parkurunda, henüz ilk haftadan başlayan zorlu tırmanış etapları dikkat çekiyor. Törende konuşan yarış direktörü Christian Prudhomme, benimsedikleri bu yöntemle, yarışın ilk etaplarında pelotonu kontrol etmeyi tercih eden büyük takımları bu stratejiden vazgeçirmeyi amaçladıklarını söyledi. Prudhomme bu durumu "Yarıştaki catenaccio sistemini kırmak istiyoruz." sözleriyle özetledi.

Tour de France'dan Yeni Haber

Tour de France'ın Düsseldorf'taki başlangıcını, 1 milyona yakın sporseverin yerinde izlemesi bekleniyor. Yeni açıklanan parkura göre sadece dört etap, zirve finişine sahne olacak ve bunlardan ikisi ilk haftada geçilecek. Üç adet kategori dışı tırmanış içeren 17. etap ise "kraliçe etap" olarak ön plana çıkıyor. Bunun dışında parkurda, uzunluğu nispeten kısa iki adet "zamana karşı" etabı da bulunuyor. 2017'de sarı mayonun sahibi olacak kişi, 20. etapta koşulacak zamana karşı etabından sonra belli olacak gibi görünüyor.

Etaplar sırasıyla şöyle; Dusseldorf, Liege, Verviers – Longwy, Mondorf-Les-Bains – Vittel, Planche des Belles Filles, Vesoul – Troyes, Nuit-Saint-Georges, Dole – Station des Tousses, Nantua – Chambery, Perigueux – Bergerac, Eymet – Pau, Peyragudes, Saint-Girons – Foix, Blagnac – Rodez, Laissac-Severac L’Eglise – Le Puy-en-Velay, Romans-Sur-Isere, La Mure – Serre-Chevalier, Briancon – Izoard, Embrun – Salon-de-Provence, Marsilya ve Montgeron – Paris Champs Elysees.

Tour de France'da geçtiğimiz yıl, şampiyon 'Team SKY' takımından İngiliz Christopher Froome birinci olurken, ' AG2R La Mondiale' takımından Fransız sporcu Bardet Romain saniye farkıyla ikinci, üçüncü 'Movistar' takımından Kolombiyalı sporcu Nairo Quintano da sıralamayı takip eden sporculardan olmuştu.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.