Toronto'da Bir Türk Festivali

Ezgi Özkurt 11.07.2016

Kanada Eğitim ve Gençlik Vakfı tarafından düzenlenen Anatolia Fest 2016, Dundas Meydanı’nda binlerce kişiye ev sahipliği yaptı.

Toronto'da Bir Türk Festivali

Kanada’nın Toronto kentinde Türk Festivali düzenlendi.

Kanada Eğitim ve Gençlik Vakfı (KAGEV) tarafından organize edilen Anatolia Fest 2016 kapsamında, Dundas Meydanı’nda açılan standlarda, Türk mutfağına ait yemekler, kebaplar, gözleme ve börekler satıldı.

Türk Kahvesi reyonunda katılımcılara ücretsiz kahve ve Türk usulü çay ikramı yapılan festivalde, Toronto Kültür ve Tanıtım Ataşeliğince Türkiye’yi tanıtan broşür ve dokümanların yanı sıra lokum ve tanıtıcı küçük hediyelik eşyalar dağıtıldı.

İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın minimize edilen halinin kurulduğu bölümde ise Türk kültürüne ait takılar, giyecekler, çini tabak ve vazolar satışa sunuldu.

Festivalin davetlisi olarak Türkiye’den gelen hattat-müzehhibe Fatmagül Saklavcı ile ebru sanatçısı Özlem Çopur da festival boyunca sanatlarına dair örnekler sergilediler.

50 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Kanada Cerrahi Dergahı ilahi ve semazen grubu Kanadalılar tarafından da ilgiyle izlendi. Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Oyunları ekibi ile Deensquad isimli Müslüman rap grubu sanatçıları Jae Deen ve Karter Zaher'in de sahne aldığı festivali, gün boyunca yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Ahmet Torleone
guzell
11.Tem
Beğen(0) Beğenme(2)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.