Toronto

Laird Raz Ludd 13.10.2016

Kanada'nın manevi başkentinde ne yapılır, nerelere gidilir, ne zaman gitmek gerekir?

Kanadaya gelen, göçmen de olsa turist de olsa yeni gelen herkesin geçtiği yer Toronto. Haliyle Kanada'nın en büyük şehri. O kadar büyük ki ülke nüfusunun neredeyse 1/3'ü burada yaşıyor. Bu nedenle diğer şehirlere kıyasla daha fazla milletten insan burada yaşadığı için kültür mozaiğinin gerçekte ne olduğunu anlıyorsunuz.

Toronto'nun tarihi ve coğrafyası

1787 yılında Ontario Gölü'nün kuzey kıyılarına kurulmuştur. O zamanlarki adı York. Şimdiki adını alması ise 1834 yılında olmuştur. Uzun yıllar Montreal'in gölgesinde kalmış ancak Quebec eyaletinin bağımsızlık talep etmesi yüzünden oranın nüfusunun büyük çoğunluğunu almıştır. Bu ani nüfus patlamasının etkilerini şu an yaşadığı altyapı sorunlarıyla belli etse de yukarıda belirttiğim 200 ayrı topluluğun oluşturduğu kültür mozaiğiyle metro hattının sık sık yavaşlamasını pek dert etmezsiniz.

Toronto

İnsanları her Kanadalı gibi çok kibardır. Bunun dışında halkın yarısından çoğu ya kendisi göç etmiştir ya da annesi veya bir üst nesil başka bir ülkede doğmuştur ve bunun sonucu olarak anlamadığınız bir şey varsa herkese, her şeyi, abartmıyorum, 10 kere sorabilirsiniz. Sıkılmadan aynı cümleyi tekrarlayabilirler. Resmi dili İngilizce ve Fransızca olmasına rağmen herkes kendi dilini ve aksanını kullanır. Fransızca pek duyulmaz ancak bütün Kanada'da olduğu gibi burada da bir şey İngilizce yazıyorsa Fransızca tercümesi de eklidir.

Toronto'da nereye gidilir, neler yapılır?

Şehrin sembollerinden biri olan CN Tower'ı ziyaret etmeniz şart. Çıkmayanı dövmüyorlar tabii ama gene de kaçırılmaması gerek. Cam zemine yatıp fotoğraf çektirmek ritüeller arasında.

Sonbaharda gelirseniz, Toronto International Film Festivali'ne gitmek isteyebilirsiniz. King Street bazen dalga dalga Matt Damon diye bağıran insanlarla doluyor. Sonbaharın diğer imzalarından Nuit Blancé da bir diğer görülmesi gereken olay. Şehir merkezi ışıklı enstalasyonlarla doluyor. Kışın birçok yerde buz pateni yapabilirsiniz ama en bilineni belediye binasının önünde.

Toronto

Toronto, park içinde şehir olarak tanıtılır. Şayet yeşillik, nehirler, parklar ve korular sizi ilgilendirmiyorsa, şehir merkezinde girdiğiniz bazı binalarda inşaat sırasında çıkan eşyaları görebilirsiniz. İstanbul tarihiyle kıyaslamak biraz gülünç gelse de tarihe verilen değeri anlamak açısından iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Toronto

Toronto Adaları'nı kaçırmayın

Müze olarak Ripley's Aquarium, Ontario Science Centre ve Bata Ayakkabı Müzesi gibi özel ilgi alanlarına adanmış yerler dışında AGO (Ontario Sanat Galerisi) ve ROM'u (Kraliyet Ontario Müzesi) kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederim. İkisinde de özel sergiler bulunsa da (mesela şu an ROM'da muazzam bir cam sergisi var) bu müzelerin genel koleksiyonları tekrar tekrar gidip görülmeye değer. Üstelik AGO, çarşamba akşamları 5 ve 8 arası bedava.

Göl kıyısında yürümeyi de tercih edebilirsiniz ama ben kısa bir feribot yolculuğu ile Toronto Adaları'nı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sadece bir ada yerleşime açık olduğundan dev bir park olarak işletiliyor burası. Adayı dolaşmanın dışında frizbi golfünü deneyebilir, bisiklet kiralayabilir veya göle girebilirsiniz. Su biraz soğuk olsa da Bozcaada görmüş birinin pek korkacağı bir ısıda değil. Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri Clothing Optional Beach tabelaları. Bu, açık açık çıplaklar plajı diyemedikleri için bulunmuş bir terim. Daha az insan olduğu için burayı tercih edebilirsiniz çünkü ilginç manzarasına rağmen soyunmak zorunlu değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.