Torbalı Ticaret Odası Başkanı Zor Durumda

Ezgi Özkurt 02.08.2016

Üniversite mezunu istemeyen Ticaret Odası Başkanı, eleman bulmakta problem yaşıyor.

İzmir'in Torbalı İlçesi'ndeki organize sanayi bölgesinde en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin başında kaynakçılık ve CNC operatörlüğünün geldiği belirtildi.

Ancak bu eğitimi veren meslek lisesinin 'metal teknoloji' bölümü, yeterli sayıda öğrenci kayıt olmadığı için kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ailelere ve öğrencilere çağrıda bulundu.

Sanayinin en çok istihdam sağladığı bölüm.

İzmir'de 800'ü aşkın sanayi kuruluşunun bulunduğu Torbalı İlçesi'nde nitelikli eleman ihtiyacını büyük oranda karşılayan Torbalı Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi'nin 2016- 17 yılı için kayıtları devam ediyor. Sanayinin en çok istihdam ettiği bölümlerin başında gelen 'metal teknolojileri' bölümü öğrenciler ilgi göstermediği için kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Geçen yıl 55 öğrencinin kayıt yaptırdığı bölüm için iki sınıf açıldığı halde, aynı bölüme bu yıl sadece 6 kişi başvurdu. 10'uncu sınıfta derslik açılması için bu bölüme 8 öğrencinin kayıt yaptırması gerekiyor. Aksi takdirde sanayinin en çok istihdam sağladığı bu bölüm açılamayacak.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Zor Durumda

"Bize üniversite mezunu değil, kaynakçı lazım."

Sanayi kuruluşlarının büyük bir bölümünün metal alanında hizmet verdiğini belirten Olgun, velilere, "Çocuklarınızı endüstri meslek liselerine gönderin, Metal Teknolojileri bölümü kapanmasın. Bize üniversite mezunu değil, kaynakçı başta olmak üzere ara elaman lazım" çağrısı yaptı.

İlçede, 1982 yılında eğitim vermeye başlayan bölüm, ihracatta 61 ili sollayan, vergide 77 ili geride bırakan Torbalı sanayisine bugüne kadar binlerce nitelikli eleman yetiştirdi. Son yıllarda sanayinin zirve yapmasıyla önemi daha da artan bölümde bu yıl kayıt seviyesinin dibe inmesi hayal kırıklığına neden oldu.

Çelik konstrüksiyon, kaynakçılık ve metal doğrama dallarına sahip olan bu bölümden mezun olanlar sanayide nitelikli eleman olarak görev alıyor. Buradan mezun olan öğrencilerin 1800 ila 2 bin 200 lira aylık ücretle işe alındığını belirten Olgun, "Sanayimizin bu bölümünü bitiren öğrencilere ihtiyacı var. Üniversiteyi bitirip işsizlikle mücadele eden yüz binlerce gencimiz varken, gençlerimiz ayaklarına gelen bu şansı geri tepiyor. Burada ailelerin de payı var. Herkes çocuğunu öğretmen, doktor, mühendis olarak görmek istiyor. Ancak bu ülkenin bunlar kadar, kaynakçıya da doğramacıya da ihtiyacı var" dedi.

Ciddi sayıda elemana ihtiyaç var.

Torbalı sanayisinin önemli bir bölümünü araç üstü ekipmanlar, gezer vinç, demir-çelik büküm, mermer, polimer, tarım makineleri, oto yedek parça ve metal sanayi gibi alanlarda ciddi derecede kaynakçı ve CNC operatörüne ihtiyaç var. Sanayinin meslek liselerindeki bu öğrencilere ihtiyacı olduğunu belirten Olgun, şöyle devam etti:

"Metal Teknolojisi alanı fiziksel olarak zorlu bir alan olmasına rağmen piyasada en çok aranan elemanı yetiştiren bölümdür. Bölümünde yeterli düzeyde mezun olmuş öğrencilerin büyük çoğunluğu işletmelerde beceri eğitimi aldıktan sonra piyasanın üzerinde ücretler alarak çalışma hayatına devam ediyor. Her gün yüzlerce genç iş içini kapımı çalıyor. Herkes üniversite mezunu. Ama bize kaynakçı, CNC operatörü başta olmak üzere ara elaman lazım."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.