Toplum Destekli Tarım

Oğuz Taktak 27.09.2016

Çiftçiden tüketiciye ulaşmanın doğrudan yolu: Toplum Destekli Tarım.

Çiftçilerin toprakta kalıcı olabilmeleri para kazanabilmelerine bağlı… Ürettiğinden ya da daha geniş anlamda çiftlik hayatından para kazanmanın tek yolu ise marketler değil. Tüketiciye ulaşmanın birçok yolundan biri de CSA (Community Shared Agriculture) yani Toplum Destekli Tarım. CSA, en yalın anlatımla, çiftçi ile üye tüketiciyi, ortaklık temelli bir sistemde hem sosyal hem de ekonomik olarak bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Kelimenin tam anlamıyla bir kazan - kazan durumu.

Toplum Destekli Tarım

Peki bu sistem nasıl işliyor?

Çiftliğin oluşturduğu topluluğa üye olmuş tüketici, belirlenen bir tarihte, belirlenen miktarı çiftçiye önden ödüyor. Bu parayla sezonunda alınacak ürüne ortak olmuş oluyor. Hasat zamanı geldiğinde ise haftalık paketler halinde parasının karşılığını almaya başlıyor. Bu sistemde çiftçiyle üye tüketici arasında ekonomik olduğu kadar sosyal bir bağ da oluşuyor. Topluluk üyeleri, çiftliğe istedikleri zaman ziyaret yapabiliyor, çocuklarını doğa ve tarımcılıkla tanıştırabiliyor.

Çiftlik sahipleri içinse tüm senenin riskini üyelerle paylaşabilme, nakit sıkıntısını aşabilmek için önemli bir formül bu.

Bu anlamıyla, CSA, birlikte kazanmak ya da kaybetmek üzerine oluşturulmuş bir sistem.

Toplum Destekli Tarım

Bodrum'daki Bizim Bostan grubunda yapılan da tam olarak bu

Çiftçi Cevdet Türk, son 3.5 yıldır, güvenilir gıda peşindeki Bodrumlular tarafından destekleniyor. Üye ücreti olarak 200 TL alan Türk, bugün kendisinden düzenli alışveriş yapan 20 ailenin haftalık mutfak alışverişini karşılar duruma gelmiş. Bundan daha fazla büyümek de, şimdilik, istemiyor.

Burada belirleyici olan, güven esasına dayalı bir aidiyet. Güvenilir çiftçiyi bulan tüketiciler onu ayakta tutmak için seferber oluyor.

Birkaç yıl önce çiftçiliği bırakma noktasına gelen Türk, bugün toplum destekli tarım sayesinde büyümeyi dahi düşünecek bir noktaya ulaşmış.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.