Topluluk Önünde Özgüvenli Bir Şekilde Konuşmak Sizin Elinizde

İrem Çamarası 09.08.2016

Kalabalık bir ortamda konuşma yapacaksınız ve bu sizi biraz geriyor mu? O zaman bu yazı tam size göre…

Küçüklüğümüzden bu yana sınıfta arkadaşlarımıza yapacağımız sunum, hocanın sözlüye kaldırışı, iş yerinde iş arkadaşlarımıza ya da toplantılardaki insanlara yapacağımız anlatımlar bizi her zaman bir tutam strese sokmuştur. Peki, bu stresi etrafımıza belli etmeden kendi içimizde nasıl yeneceğiz? Birkaç küçük püf noktası ile başarılı ve özgüvenli sunumlar yapabiliriz.

Anlatacağınız Konudan Emin Olun

En önemlisi anlatacağınız konuyu detaylı araştırmış olmanız. Tabii ki hiçbir bilgisi olmadan bir konuyu anlatmaya kalkacak biri yoktur fakat bizim dikkate almanızı istediğimiz şey, o konu hakkında gelebilecek her türlü soruya hazırlıklı olmanız. Sonuçta size gelebilecek sorulara da hazırlanırsanız sizi kuşkuya düşürecek, konuşmanızı engelleyecek ya da kendinizden emin duruşunuzu sarsacak bir şey yaşama riskiniz oldukça azalacaktır.

Duruşunuz Çok Önemli

Beden dili iyi olmayan birinin konuşması, ne kadar bilgili olursa olsun hep eksik kalacaktır. İnsanlarla iletişimde beden dilinin en büyük etken olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Kendinize güveniniz, ilk önce duruşunuz ile yansıyacaktır. Bu yüzden ellerinizi kullanış şekliniz, konuşmanızdaki ses tonu, herkesin dikkat edeceği bir detay olduğundan, beden dili konusunda kitaplar okuyabilir hatta gerekirse eğitim alabilirsiniz.

Topluluk Önünde Özgüvenli Bir Şekilde Konuşmak Sizin Elinizde

Sizi Rahatlatacak Şeyler Düşünün

Mesela yalnız olduğunuzu ya da kendi kendinize konuştuğunuzu düşünmek sizi rahatlatacaksa, karşınızdaki insanların olmadığını düşünebilirsiniz. Odanızdasınız, karşınızda duvarlar var ve siz sadece kendi kendinize konuşuyorsunuz. Böylece bir yandan heyecanınız yatışacak, bir yandan da kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Eğer sizi başka bir yerde olmak rahatlatacaksa ya da başka bir düşünce aklınıza geliyorsa, bu düşünceleri hayalinizde canlandırarak konuşmanızı yapabilirsiniz.

Monotonlaşmayın

İnsan beyni bir süre sonra dinlemekten yorulur ve kendini hayal alemine bırakır. Karşınızdaki insanların bu durumu yaşamasını istemiyorsanız, konuşmanızı hareketlendirmelisiniz. Ses tonunuzu ara sıra yükseltip daha sonra sakinleştirerek ya da konuşacağınız konuya göre araya insanların yüzünde tebessüm oluşturacak ayrıntılar serpiştirerek bunu başarabilirsiniz. Sonuçta kimsenin sıkılmadığı bir konuşma, sizin başarınızın ve özgüveninizin en büyük göstergesi olacaktır.

Kişisel gelişim konularında kendinizi daha çok geliştirebilir, bu püf noktalarına siz de birkaç şey daha ekleyebilirsiniz. Önemli olan kendinize inanmanız ve başaracağınızdan şüphe duymamanız. Sadece “karşımdaki insanların da benden bir farkı yok” düşüncesi bile sizi rahatlatmaya yetecektir. Şimdiden başarılı ve özgüvenli konuşmalar diliyoruz!

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.