Tıraş Köpüğü Yerine Doğal Çözümler

Ali İhsan Kaya 12.07.2016

Her şeyin doğalına yöneldiğimiz şu günlerde erkekler için tıraş köpüğü yerine kullanabilecekleri alternatif doğal çözümler sunduk.

Tıraş olmak erkekler için bazen kabus boyutunda olabiliyor. Özellikle her sabah tıraş olmak zorunda kalanların ciltleri çok fazla yıpranıyor. Hali hazırda raflarda yer alan tıraş köpükleri ve bakım losyonları kolaylıkla bulunabilse de yine de tıraşın izlerini cildimizde hissediyoruz. Hal böyle olunca, doğal olan ve tıraş ile birlikte cildi de besleyen yöntemler ilgi çekici oluyor.Doğallık deyince çoğumuzun aklına zeytin geliyor. Ülkemizde bolca yetiştirilen zeytinin yaprağından çekirdeğine, her şeyinden faydalanılıyor. Milas antik döneminden günümüze kadar sahip olduğumuz zeytin ağaçları ile elde edilen çeşitli ürünler bin bir şekilde yemeklerden cilt bakımına kadar kullanılıyor. Tıraş için de zeytinli doğal ürünler kullanmak kulağa çok güzel geliyor. Peki zeytini tıraş ile birlikte nasıl kullanabiliriz? Tıraş olurken cilt bakımını da aradan çıkararak, doğal zeytinyağı ile kolaylıkla tıraş olabilirsiniz.  • Yüz kıllarınızı tıraş makineniz ile kısalttıktan sonra yüzünüze sıcak havlu koyarak yumuşatın.
  • Sıcak havlu koyduktan sonra zeytinyağı ile yüzünüzü ovun ve sonrasında 3-5 dakika kadar o şekilde bekleyin. Sonrasında tıraş işlemine başlayabilirsiniz.
  • Aralarda su ile cildinizi ıslatarak yeniden zeytinyağı sürebilir ve tıraşa devam edebilirsiniz.
  • Tıraş sonrasında yüzünüze soğuk ve ıslak havlu koyun ve sonrasında kurulayın.


Ölümsüzlüğün simgesi olarak da ifade edilen defne ağacı yaprakları, sürekli yeşil kalmaları ve kokusu ile bilinir. Bu ağacın meyvelerinden elde edilen yağ ile zeytinyağı karıştırılarak elde edilen defne sabunu, katkı maddesi bulundurmaması sebebi ile rahatlıkla tıraş esnasında kullanılabilir. Çünkü bu sabun aynı zamanda antiseptik özelliği olan bir sabundur. Antiseptik özelliği ile deri hastalıklarının çoğuna da iyi gelir. Cilt tarafından hızlıca emilen defne sabunu, derideki gözenekleri açar ve rahatlatır. Sakallardan arınan yüzünüzün rahat nefes almasını sağlarken, aynı zamanda cildinizin tıraş esnasında tahriş olmasını engeller ve tıraş sonrası için besler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.