Tıp Öğrencisi Ahmet Serdar Mutluer, CERN'e Kabul Edildi

Ezgi Özkurt 12.07.2016

CERN'e stajyer olarak kabul edilen ilk tıp öğrencisi Ahmet Serdar Mutluer, nörobilim alanında çalışmalar yapacak.

Tıp Öğrencisi Ahmet Serdar Mutluer, CERN'e Kabul Edildi

Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Mutluer, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarına sahip, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'e stajyer olarak kabul edildi.

"Nörobilime ilişkin çalışmalar daha çok beynin işlevlerinin anlaşılması ve bilgisayar modellemesinin oluşturulması üzerine."

Mutluer, CERN'nin yüksek enerji fiziği alanında çalışmalar yapan bir araştırma merkezi olduğunu hatırlatarak, staj süresince yapacağı çalışmalara ilişkin şunlardan bahsetti:

"Bir tıp öğrencisi olarak, program süresince beynin sinir iletim yolaklarının bilgisayar modellemesi ile oluşturulmasına yönelik nörobilim alanında çalışmalar yapacağım. CERN, aynı zamanda yenilenebilir enerjiden medikal alanlara kadar pek çok alanda da insanlığın problemlerine çözümler üretmeye çalışan, insanlık ve bilim hayrına çalışmalar yapan kurumlardan birisi. Orada tıp alanında birçok probleme çözüm olabilecek çalışmalar mevcut. Bunlardan biri de kanser çalışmalarında çığır açabilecek olan proton terapi yöntemi. Devamında çeşitli medikal görüntüleme yöntemlerinden tutun, aklınıza gelebilecek her türlü alanda çok muazzam çalışmalar mevcut."

CERN'e staj için 20'den fazla ülkeden, farklı bilim dallarında yüzlerce öğrenci başvuruyor.

Mutluer, "Çeşit ülkelerden birçok bilim insanının çalışmalarını gözlemleme ve çalışmalarına katılma imkanı elde edeceğim. Bilime ve ülkeme faydalı biri olabilmek en büyük motivasyonum." diye konuştu.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.