Tiflis: İpek Yolu'nun Güzel Şehri -1

Seden Gürlek 30.08.2016

Geçmiş ile günümüz arasında ahenkli bir bütünlük yakalamış Kafkas güzeli.

Öncelikle yazının hemen başında belirtmek isterim ki Gürcistan’a vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Batum’dan geçmek isteyenler sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliklerini gösterip ülkeye giriş yapabilirler. Daha ne duruyoruz diye içinden geçirenler için eylül ve ekim aylarında bir haftasonu tatili planlamak kaçınılmaz. 2 dolu gün ayırmanız önerilir.

Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan ülkenin büyük bir çoğunluğu başkentte yaşıyor. Kadınların kamusal alanda oldukça aktif bir rol oynadığını görmek için şehre ulaştığınız andan itibaren dakikaların geçmesi yeterli.

Şehir tarihi Tiflis ve geri kalanı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu yazıda eski Tiflis bölümünü ele alacağım.Teleferik ile çok cüzi bir fiyata çıkabileceğiniz Narikala Kalıntıları’ndan yürüyerek dönerseniz yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Night at Tbilisi

Narikala Kalıntıları şehrin görkemini yansıtan yapılarından. Kura Nehri’ne ve şehre tepeden bakan bu kale ve surları, akşam saatlerinde adeta şehrin ışıklarını yakan bir kandil. 19. yüzyıldaki bir deprem sonrası büyük çoğulukla tahrip olan, 4. yüzyılda inşa edilen Narikala Kalesi, artık kalıntılar olarak anılıyor. Narikala Kalıntıları'nın aşağı bölümünde 90’ların sonunda restore edilmiş 13. yüzyıldan kalan St. Nicholas Kilisesi yer alıyor.

Tower and Castle at night

Narikala Kalıntıları'ndan uzanan iki gezilecek yer ile tura devam edilebilir: Abanatubani ve Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi. ''Botanik bahçesini görmesem ne kaçırırım ki!'' diyip geçmeyin lütfen. Oldukça güzel bir şekilde oluşturulmuş. Binbir çeşit bitkiye rastlayacağınız bu bahçede yürümek o kadar keyifli ki, uzun saatler boyunca dolaşmak isteyeceksiniz. Karşılaşacağınız şelalesi ve köprüsü ile doğanın bütünselliğini yakalayan bahçe içinizde çiçekler açtıracak.

Botanical Gardens, from Sololaki Ridge, 2002, Tbilisi, Georgia

თბილისი. ბოტანიკური ბაღი / Tbilisi botanical garden

Abanotubani bölgesi, tarihi sülfür hamamlarının bulunduğu yer. Yüksek oranda içerdiği su sayesinde bizdeki kaplıcalar gibi bu hamamların da sağlığa iyi geldiği söyleniyor.

Abanotubani, Tbilisi თბილისი

Ve Kartlis Deda Heykeli. Bu heykel ülkenin önemli sembollerinden biri haline gelmiş. Bir elinde düşmanları için kuşandığı kılıcı, diğer elinde ise dostlarına sunacağı şarabı ile Gürcülerin Anası olarak şehre haşmetle bakıyor Kartlis Deda Heykeli.

Kartlis Deda Statue overlooking Tblisi, Georgia

Sülfür hamamlarının hemen yan tarafındaki sokaklardan birine dalma vakti. Tarihi Tiflis, eski tip balkonlu ahşap evleri, dolambaçlı sokakları, değişik mimarileri ile sizi büyüleyecek. Cafelerin ve restoranların bulunduğu sokağa geldiğinizde ise artık bir dinlenme zamanı.

Erekle II Street

Kapak görseli kaynak: dronestagr

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.