The Turing Test

Yasin Abay 02.09.2016

İnsanlar, yapay zekalar ve Europa. Uzay, bizi içine çekmeye devam ediyor.

Mars projesinin çok ilgi çekmesi, bununla ilgili filmlerin ortaya çıkışı ve insanlığın uzaya merakı. Güneş'in de bir gün söneceğini biliyoruz ve belki tüm bu merak soyumuzu dünyanın ötesinde devam ettirme isteğinden kaynaklanıyor. Ne var ki henüz bununla ilgili bir endişe duymamıza gerek yok, çünkü muhtemelen Güneş'in söndüğünü görecek kadar yaşamayacağız. Henüz yanımızda duran gezegene bile erişememişken, 30 Ağustos 2016 Zafer Bayramı ile aramıza katılan bir oyun bizi bunun ötesine götürüyor.

TheTuring Test, Güneş sisteminin kalkanı olan Jüpiter’in uydulardan biri olan Europa’da bize hayat veriyor. Bunu yaparken bir yandan da sezgilerinize meydan okuyor. Bu oyun, birinci kişi gözünden oynanan bir bulmaca oyunu. Dilimizi desteklememenin yanında sadece İngilizceyi destekliyor. Geliştiricisi Bulkhead Interactive ve yayımcısı ünlü Square Enix. Orta üst seviye bir donanıma sahip olma ihtiyacını hissedeceğiniz oyun 10GB kullanılabilir alan kaplıyor.

The Turing Test

The Turing Test ile bir uluslararası uzay istasyonu mühendisi olan Ava Turing’i kontrol ediyoruz. Oyun bize çeşitli testler sunuyor ve biz bu testleri geçmeye çalışıyoruz. Bu testler, sadece bir insanın çözebileceği türden. İnsanlığın doğasında bulunan hayatta kalma ve koruma güdüleriyle gelişecek, Europa’nın buzlu kabuğundan çekirdeğine kadar araştırarak insan ile makineyi ayıran farklılıkların ötesine geçeceksiniz. Europa’daki uluslararası uzay istasyonunun ardında yatan gerçeğe ulaşacak ve bir yerden başka bir yere enerji taşımak için Enerji Manipülasyon Araçları’nızı (EMA) kullanacaksınız. Yapay zekaya sahip makineleri kontrol edebileceğimiz oyunda manipüle edilmesi gereken yapılar ve sırları çözülmesi beklenen birçok karmaşık görev sizi bekliyor olacak.

The Turing Test

Anlaşılacağı üzere oyunda kafamızı yormamız gereken birçok maceraya atılacağız ve Ava’yı soktuğumuz kötü durumlardan çıkarmasını da bileceğiz. Oyunun iddialı bir sözü de "İnsanlara özgü erdemleri korumanın gerçek bedelini öğretmek." Bu durumun gösterdiği tek bir şey var, vereceğimiz bazı kararlar hiç ama hiç kolay olmayacak.

Steam üzerinden birkaç gün içinde %90 üzeri olumlu not alan oyun, birçok oyun platformu tarafından da çok iyi olarak puanlandı. Bu oyun ile ilgili Gazetemsi’nin puanını 10 üzerinden 8 olarak açıklıyoruz. The Turing Test için Video Games Uncovered puanı 9/10, TechRaptor puanı 8.5/10, Brash Games puanı 10/10 olarak açıklandı. Bu puanlarla çok iddialı durumda olan yeni oyunumuzun Steam fiyatı ise 31 TL olarak belirlendi. Bu durumda bize de ‘’Good morning Ava!’’ demek düşüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.