The Ottoman Lieutenant

Onur Arslan 12.09.2016

Hollywood, Osmanlı konulu filmlerine devam ediyor.

Hollywood'un konu sıkıntısı çektiği hepimizin malumu. Türlü türlü savaş filmleri çeken, sonra yetmeyince aynı filmleri bir kaç yıl sonra yeni teknolojilerle yeniden çeken Amerikan film endüstrisi, konudan bol birşey olmayan coğrafyamıza da zaman zaman uğrayarak, bizi kızdıracak işler olduğu gibi, hoşumuza giden prodüksiyonlara da imza atmakta. Bunun en son örneği olan The Water Diviner, eleştirmenlerin çoğundan olumlu geri dönüşler almıştı. Çanakkale Savaşı sonrası oğullarını arayan bir Avustralyalıyı canlandıran Oscar'lı aktör Russel Crowe'a bizim oyunculardan ve gibi isimler de eşlik etmişti. Yine Birinci Dünya Savaşı dönemini, bu kez Doğu Anadolu'dan aktaracak yepyeni bir yapım haberi ile karşınızdayız.

The Ottoman Lieutenant

Haluk Bilginer yine Hollywood'da

The Ottoman Lieutenant, tarafından yönetilmiş. Yönetilmiş diyorum çünkü, Kapadokya ve Prag'da gerçekleşen çekimler bitirilerek, post prodüksiyon aşamasına geçilmiş. Filmin kadrosunda Oscarlı Ben Kingsley (Ghandi, Schindler's List), Michiel Huisman (Age of Adaline, Black Book), (Lucky Number Sleven, Penny Dreadful), (Da Vinci's Demons) gibi yıldızların yanısıra, ve gibi, sinemamızın iki önemli ismi de yer almakta.

The Ottoman Lieutenant

Filmin konusu

Amerika'daki adaletsizliklerden mustarip olan genç Lillie, doktor Jude ile tanışınca, ideallerini gerçekleştirebilmek için onun misyonuna katılarak Türkiye'ye gelir. Dünya Savaşı'nın gittikçe çetinleşen koşullarında, bir de düşman gördüğü taraftaki Osmanlı ordusundan bir subaya da aşık olunca, işler iyice karışır. Aşk ve sadakat gibi iki güçlü duygunun arasında kalan Lillie, bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

The Ottoman Lieutenant

Y Production tarafından yapılan filmin Şubat ayındaki Oscar seçmelerine yetişebilmesi için Aralık ayında gösterime çıkması için çalışmakta. Ancak Türkiye'de henüz ne zaman gösterime gireceğine dair net bir bilgi mevcut değil.

Görseller: www.imdb.com

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.