Tesla'dan Sürücüsüz Otomobillere Güncelleme

Mehmet Berkay Önen 12.09.2016

Bir daha kimse sürücüsüz otomobillerde ölmesin diye Tesla yazılımını güncelleme peşinde.

İki ay önce siz okuyucularımıza sürücüsüz bir otomobille gerçekleştirilen ilk ölümlü kazadan bahsetmiştik. ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşen bu ölümlü kaza Tesla mühendislerini harekete geçirmiş olacak ki dün yayınlan bir basın bildirisiyle Autopilot sistemine getirilen yeni önlemler ve teknolojik gelişmeler tanıtıldı. Bu haliyle bile insanlardan daha güvenli şöförlük yapabilen Autopilot sistemi son güncellemeyle beraber elini daha da güçlendirecek.

Tesla'dan Sürücüsüz Otomobillere Güncelleme

Tesla Software Update 8.0

Önümüzdeki haftalarda “Software Update 8.0” adıyla yayımlanacak olan bu güncellemenin en vurucu noktası, Tesla otomobillerin sensör sisteminde ciddi bir yeniliğe gidiliyor olması olarak görülüyor. Şu an yüksek çözünürlüklü kamera ve görüntü işleme teknolojisi kullanarak yolunda ilerleyen Tesla otomobiller, bundan sonra radar sisteminden gelen girdiler ile çalışacaklar. Önceden hazırlanmış ayrıntılı bir yol işaretleri veritabanı ile beraber çalışacak olan bu sistem, hali hazırda sahip olduğu veri ile radardan gelen veriyi karşılaştırarak bir doğrulama gerçekleştirecek. Bir yol tabelası ile beyaz bir tırın kasasını ayırt edemediği için ilk ölümlü kazasına karışan Tesla, bu hatayı tekrar yapmamak için böyle bir önlem aldığını da blog yazısında paylaşıyor.

Tesla'dan Sürücüsüz Otomobillere Güncelleme

Artık Otomatik Fren Yapabilecek

Bu güncellemelere ek olarak otomatik fren sistemini de değiştirecek olan Tesla otomobilleri, artık bir trafik kazasının kaçınılmaz olduğuna karar verirse, otonom bir şekilde arabanın yönünü değiştirebilecek ya da zararı minimize etmek için otomatik fren yapabilecek. Autopilot sisteminin mükemmelleştirilebilmesi için daha çok uzun yıllara ihtiyaç olduğunu söyleyen Elon Musk, bugüne kadar alınan mesafeyi de filo-öğrenme teknolojisine borçlu olduklarını belirtiyor. Hepsi bulut teknolojisi üstünden internete sürekli bir biçimde bağlı olan Tesla otomobilleri, öğrendiklerini birbiriyle paylaşarak ortak bir veritabanı oluşturuyorlar. Filo-öğrenme (fleet-learning) olarak adlandırılan bu sistem Tesla’nın yeni teknolojilerini aynı anda binlerce otomobilde deneyebilmesine de olanak sağlıyor.

Güncelleme 2014 sonrası satılan tüm Tesla otomobillere önümüzdeki haftalarda otomatik olarak yüklenecek.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.