Tesla Powerpack İle Şehirleri Şarj Edecek

Mehmet Berkay Önen 21.09.2016

Elektrikli arabalarıyla görmeye alışık olduğumuz Tesla şimdi de şehirleri şarj etme niyetinde.

Enerji, çağımızın en değerli hammaddesi. O olmadan hiçbir şey hayatta kalamıyor, ilerleyemiyor, gelişemiyor. Enerjinin en kolay kullanılabilir hali ise elektrik. Barajlar, doğalgaz, rüzgar, güneş, kömür ya da petrol gibi bir çok kaynaktan faydalanarak ürettiğimiz elektrik, modern dünyanın neredeyse ekmeği, suyu. Elektriğin herkes için vazgeçilmez olduğu bir gerçek. Fakat elektrik hakkında bilmemiz gereken bir şey daha var. O da depolaması en zor hammaddelerden biri olması. İnsanoğlu elektrik üretmek için birçok yöntem geliştirdi geliştirmesine ama söz konusu bunu depolamak olduğunda uzun yıllardır olduğumuz yerde sayıyoruz. Elektrikli otomobilleri ile otomotiv sektörünü baştan aşağıya değiştirmeye niyetli olan Tesla bu sefer de insanoğlunun yüzyıllık sorununa çare arıyor.

Tesla Powerpack İle Şehirleri Şarj Edecek

Gigafactory sadece otomobiller için inşa edilmiyor

Tesla, Nevada'da inşaatı halen devam eden Gigafactory isimli tesisle beraber dünya batarya imalatını bir anda iki katına çıkarmayı hedefliyor. Artan elektrikli otomobil talebini karşılamak için kurulan bu fabrika sadece otomotiv endüstrisine pil sağlamakla kalmayacak. Çok yüksek kapasitelerde, devasa enerji depolama tesislerinin kurulumuna da batarya sağlayacak olan Gigafactory, şehirlerin elektrik altyapılarını da değiştirecek.

Los Angeles'a 80 MWh kapasiteli enerji depolama tesisi

Tesla, yeni geliştirdiği ürünü olan, Powerpack tabanlı bir enerji depolama tesisinin ilk örneğini Los Angeles için kurmayı planlıyor. 80MWh değeri size bir anlam ifade etmeyebilir fakat, bu büyüklükte bir tesis 2.500 evin bir günlük elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabiliyor. 20MW gücündeki bu sistem aralıksız olarak tam güçte çalıştırılırsa 4 saat boyunca kesintisiz elektrik sağlayabiliyor. Cep telefonunuzda olduğu gibi bu sisteminde parlaklığını azaltarak daha da uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Tesla Powerpack İle Şehirleri Şarj Edecek

Tesla için büyük bir adım

2020 yılına kadar toplamda 1.320MW gücünde enerji depolama alanına sahip olmayı planlayan California eyaleti, bu atılıma Tesla ile başlamaya karar verdi. Powerwall adını verdiği ürünüyle evler için küçük çaplı bir enerji depolama hizmeti de sunabilen Tesla, bu hamlesiyle çok daha büyük planları olduğunu da dünyayla paylaşmış oldu.

Elektrik fiyatlarını düşürmek için kullanılacak

Elektrik fiyatlarının tavan yaptığı, kullanımın en yüksek değerlere çıktığı saatlerde şebekeden enerji satın almak yerine bataryadaki depolanmış gücü kullanacak olan şehir maliyetlerini de ciddi ölçüde azaltmayı hedefliyor. Türkiye'de de olduğu gibi elektrik fiyatları en düşük değerine, herkes uyurken, yani gece yarısından sabah 6'ya kadar olan süre zarfında geriliyor.

Çalışma hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenleri buradan alalım.


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.