Tesla “Kablosuz”landı

Efe Ersoy 09.05.2016

Tesla Model S, elektrikli otomobil piyasasına bomba gibi düşmekle kalmadı, kablosuz şarj özelliğiyle yeni ufuklar açacağını da gösterdi.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Model S ile otomotiv piyasasına bomba gibi düşmüş, satış rakamlarıyla da başarısını kanıtlamıştı.


Bu ay itibari ile Tesla, arkadan itişli Model S için, yıl sonu itibariyle de dört çeker Model S için kablosuz şarj özelliğini adapte edebileceklerini açıkladı. Evatran Group ile birlikte geliştirilen kablosuz şarj teknolojisi ile Model S, bir saatlik şarj ile 32 kilometre, gece boyunca şarj ile 320 kilometrelik menzile sahip olacak. Kablosuz şarj kitinin fiyatı ise 3.290$ olarak belirtiliyor.


16 kilo ağırlığında olan kit, aracın ağırlığının yaklaşık %1’i kadar. Kablosuz şarj için aynı zamanda 208/240 volt gerilim ve 50 amperlik bir akım gerekiyor.

Plugless adı altında geliştirilen proje şu anda sadece Model S için uygulanabiliyor gözükse de, Tesla mühendisleri yoğun çalışmalar ile diğer modeller içinde geliştirmelerini sürdürüyorlar.


Efe Ersoy


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.