Tesadüfen Yaşamak

Ezgi Özkurt 27.10.2016

Talihsiz ve biraz da saftirik bir insanın hayatta şans eseri kalabilmesinin öyküsü. Bölüm 1: Almanya'ya vize başvurusu yapmak.

Hayatım boyunca hep sorun çözücü, pratik zekalı, şıp diye iş bitirici insanlara ağzımın sularını akıta akıta baktım. Onlara hayran kaldım, efendime söyleyeyim, ne biçim imrendim be! Açtım ellerimi havaya, sordum ‘Tanrım, beni neden böyle yarattın?' Şu ana kadar bir cevap gelmedi. Elbet bir sebebi vardır. Ne bileyim dünya nüfusunun saftirik ve beceriksiz nüfusuna katkıda bulunuyor olabilirim. Ve dünyanın benim gibi insanlara ihtiyacı vardır belki de. Neden olmasın ki?

Anne, ben Almanya'ya gidiyorum

Daha önce hiç vize işlemleriyle muhatap olmuş bir insan değilim. Neden? Çünkü çeşitli turlar ve acentalar bu işleri bizim adımıza hallediyor. Ben de beceriksiz olduğu kadar üşengeç bir insan olduğum için yurt dışı seyahatlerimi bu şekilde organize ettim. Ama bu defa gözümü kararttım ve şöyle dedim: ‘Her şeyi kendim halledeceğim!’

Eminim göklerden bir kahkaha atıldı bu sırada ve eller zevkle ovuşturuldu. Ama ben kendime güveniyordum yav. Yetmez miydi?

crying anime girl gif ile ilgili görsel sonucu

Bazı insanlar bu dünya için fazla naiftir

Almanya vize başvuruları malum, iData üzerinden yapılıyor artık. Konsoloslukla falan muhatap olmuyorsunuz. Ne kadar güzel her şey, internetten randevu falan alınıyor. Gidiyorsunuz evraklarını veriyorsunuz. Aslında hiçbir şey zor değil. Ben de herkes gibi, telefonla iData'yı arayıp randevu aldım. (Tam olarak nerede yanlış yaptığımı bilmediğim için her şey çok normalmiş gibi anlatacağım.) Telefonda bir kızla konuştum, sonra farklı bir numaradan yine bir kızla konuştum. Randevumu aldım, kız bana mail üzerinden toparlamam gereken evrakların listesini yolladı.

Bu sürede bir yandan vize için gerekli evrakların peşinde koşturuyorum, bir yandan da her gün kız beni arıyor, onunla konuşuyorum. Kız da dünya tatlısı, ilgiden alakadan nasıl memnunum belli değil. Hatta bir gün ofise gelip, 'Ya vize işlemleri için görüştüğüm kız o kadar ilgili, o kadar tatlış ki, sanki Almanya'ya gidebileyim diye ben değil onlar bana para verecekler, o kadar iyi biri' dedim.

Biz senin kadar saf kızları buralarda yaşatmayız gülüm...

Evraklarımı topladıktan sonra randevu günüm geldi. iData'ya gittim. Görüştüğüm kızın ismini sordum, 'Valla burada öyle biri yok, acentadır o' dediler. İçimden, 'Bende acentaya para bayılacak göz var mı sence? Ben hayatımın o dönemini geride bıraktım oğlum! Özgür kızım artık. Bak bakayım bir gözlerime?' dedim. Dışımdan 'Ehü ühü ben bir danışmaya gideyim...' dedim.

Tesadüfen Yaşamak

'Hanımefendi, dolandırılmışsınız'

Danışmaya anlattığım hikayenin sonucunda çok sevgili danışma bana dolandırılmış olduğumu söyledi. Gözlerimde biriken yaşları geri savuşturmaya çalışırken, pasaportumu evraklarla birlikte yollamadığımı ve gerekli parayı yatırmadığımı hatırladım. Ama banka hesap bilgilerimi, vize için gerekli evraklar dosyası içinde kıza kargolamıştım? Kız babamın oğlu muydu? iData bana neyi anlatacaktı, bu kadar akılsız bir insan olabilir miydim?

'Camiyi arkana al, Eczane sol çaprazında kalsın, aradığın acenta orlarda bi yerlerde bacım'

Neyse ki burası Türkiye. Hemen bir abi gelip olaya el attı. Görüştüğüm acentanın (tabii ben acentayla görüştüğümü bile bilmiyordum...) açık adresini aldım. Bu sırada kıza hâlâ ulaşamıyorum. Şemsiyem yok, yağmur yağıyor, hava çok soğuk. Harbiye'de kafasında uzun bir paltoyla ağlayarak koşuşturuyorum. İçimden şu şarkıyı söylüyorum: 'Allaaahım bu dünyaya, ben niye geldim??!!!!'

Ağlayarak yağmurda bir kedi yavrusu gibi koştururken, acentadaki kız beni aradı. 'Ulan orayı sizin başınıza yıkarım!' ses tonuyla açtığım telefonu, 'Tamam beni otelin önünden alır mısınız?' kibarlığıyla kapattım. Geldiler, aldılar beni. Bu kadar ilgi alakanın sebebi, acentayla görüşmemmiş. O kadar naif bir halde ve ıslak bir biçimde kadının karşısında oturuyordum ki ona tek sorabildiğim 'Bir şey soracağım. Ben mi sizi buldum, siz mi beni buldunuz? Hayır, ben niye sizinle görüştüm ki? Ben sizi iData sanıyordum' diyebildim.

i am stupid gif ile ilgili görsel sonucu

Naifler kazıklanmaya mahkumdur

Sonuç olarak hem dolandırılmış, hem de dolandırılmamışım. Normal şartlarda 200 küsur liraya hallolacak basit bir işlemi, 500 küsur liraya halletmiş oldum. Ve anladım, özgür kız değilim, iş bitirici değilim, pratik zekalı hiç değilim. Ve sonra bunu kabullendim. Tesadüfen yaşıyormuşum demek ki, dedim.

Ofise geldiğimde İnci ve Defne salaklığımı tebrik etti. Alican, 'Kardeşim senin suçun yok, sen safsın, bu dünya kötü' dedi. Olan oldu, bunlar önemli değil. Almanya'ya gideceklere tavsiyem şu, eğer bu kadar beceriksizseniz bir arkadaşınızdan yardım isteyin bari. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. İlla ekstradan para bayılmak isterseniz de acentalar sizi alevli muz sunumuyla bekliyor, hiç merak etmeyin.

Sevgiler...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

ironbatwoman
yaaa aynı hataya bende düşebilirmişim şu an düşündümde :/ Çakal olmak lazım sanırım.
28.Eki
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.