Temiz Enerji Elde Etmenin Yeni Yolu: Osmosis

Gökbey İnaç 14.09.2016

Deniz suyu ile akarsuların buluştuğu her yerde elektrik üretebileceğimizi biliyor muydunuz? Osmosis hakkındaki bu yazıyı okuduktan sonra nasıl olduğunu anlayacaksınız.

Fosil yakıtlarla elde ettiğimiz elektrik enerjisinin yerine koyabileceğimiz güneş ve rüzgar enerjisi üretim sistemlerinin yaygınlaşması umut verici olsa da bu sistemlerin doğal engellerinden dolayı süreklilik arz etmemesi halen büyük bir problemken, İsviçre Lozan’daki Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) yani Lozan Federal Teknik Üniversitesi bu engelleri aşarak sürekli halde elektrik üretebilecek ve sürdürülebilir bir sistemin yolunu bulmuş.

Bu sistem, Osmosis adı verilen ve aynı zamanda mavi enerji olarak da bilinen bir kimyasal süreç diyebiliriz.

Osmosis nedir?

Tuz oranları farklı olan ve bir çeper tarafından ayrılmış iki adet sıvıya sahipsiniz. Osmosis bu iki sıvının tuz yapılarının çeper aracılığı ile birbirine karışarak dengeye erişim sürecidir.

Peki nasıl oluyor da elektrik ortaya çıkıyor?

Osmosis sürecinde tuz iyonları iki sıvı arasındaki tuz oranını dengelemek için çeperden geçiş yapıyorlar. Yani aslında doğanın dengeleme süreci işletiliyor. Bu tuz iyonlarının geçişi sırasında ise elektrik akımı oluşuyor. Aşağıda EPFL’nin konuyla ilgili detaylı bilgi verdiği videoyu izlemenizi tavsiye ederim, zira tam olarak elektriğin nasıl oluştuğunu görsel olarak da anlatıyorlar.

Hatta yaptıkları deneyin sonucu olarak 1m2’lik alanda gerçekleştirilen Osmosis ile 50.000 adet LED lambaya elektrik verebilecek güçte enerji ortaya çıkarabileceklerini de söylüyorlar.

Bu sadece bir deney değil

Biraz daha hayal gücümüzü zorlayalım. Şu an elektrik ürettiğimiz ya da elektrik elde etmek için kullandığımız tüm batarya sistemlerini düşünelim. Mobil halde elektrik üretebilen pil ve akümülatörler, bu teknik biraz daha geliştirildiğinde, muhtemelen şu an ürettikleri enerjinin katbekat fazlasını, üstelik sürdürülebilir şekilde, yani çevreye zarar vermeden üretebilecekler.

Kullandığımız otomobiller bile elektrikli sisteme geçiyorlar. Fosil yakıtlarla ürettiğimiz elektrikle onları şarj ediyor olsak da çevreye fosil yakıt kullanan otomobillerden çok az daha zarar veriyorlar. Osmosis ile elektrik ürettiğimiz bir dünyayı hayal edin. Sadece yenilenebilir ve doğanın kendi kimyasal sürecinden ortaya çıkan sonsuz bir enerji üretimi kabiliyetine sahibiz. Muhtemelen elektrik faturalarında karşımıza çıkan meblağlarda muazzam bir azalma olacaktır. Muhtemelen bundan 30 yıl sonra gezegen çok daha temiz bir havaya sahip olacak ve hatta küresel ısınmanın en büyük etkeni olan enerji tüketimimizin ortaya çıkardığı CO2 miktarı da azalacaktır.

Türkiye gibi, deniz ve akarsuların birçok farklı noktada buluştuğu bir ülkede nükleer enerji yerine bu gibi yöntemleri tercih etmemizin, gelecek nesillerimiz için üretebileceğimiz ve miras bırakılabileceğimiz en güzel şey olduğunu düşünüyorum.

Sürdürülebilir enerjiden başka çaremiz yok

Elektrik tüketim alışkanlıklarımızı değiştiremiyoruz, gün geçtikçe artan teknolojik yeniliklerle birlikte enerjiye bağımlılığımız da artıyor. Öyle ya da böyle kullandığımız cihazları çalıştırmak için enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Bundan dolayı Osmosis, rüzgar, dalga, güneş vb. sürdürülebilir enerji üretimine daha çok önem vermemiz, bu alandaki gelişmelerin sonuçlarını toplu kullanıma daha hızlı sokmamız gerekiyor.

Bir sonraki yazımda Google’ın sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki sınırları kaldırmaya çalıştığı projesini yazacağım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.