Tembel Pidesi

Laird Raz Ludd 23.08.2016

Mutfakta sadece 10 dakika geçirerek kavuşacağınız lezzet!

Tembel Pidesi

Efendim şayet benim gibi yemek yapmayı seviyor ama tembelliğiniz mutfağa gitmenize engel oluyorsa, isminde tembel sıfatı olan tariflerimi çok seveceksiniz. Bu tarifimle, hazırlama süresi dahil 10 dakikada pide yiyebileceksiniz. Üstelik mutfağı paylaştığınız kişi veya hayvanları delirtmeden!

Malzemeler:

- 1 adet lavaş ekmeği
- 100 gr. kaşar peyniri
- Sıvı yağ
- Sucuk, salam, pastırma ya da pide üzerinde gördüğünüz her şey
- (opsiyonel) Yumurta

Aletler:

- Bıçak
- Fırça veya kağıt havlu
- Rende
- Fırın veya ızgara

Tarif ise çok daha basit. Bıçak kullanarak et ürününü, rende kullanarak da süt ürününü uygun boyutlara indiriyoruz. Fırça veya yoksa yağ ile ıslatılmış kağıt havlu ile lavaşı hafifçe yağlıyoruz. Daha sonra yağlanmış lavaşa sucuk dilimlerini, onların üzerine de rendelenmiş kaşarı ekliyoruz. İsteyenler tam ortaya yumurta kırabilirler. Fırında 200 derecede 7 dakika veya ızgarada 5 dakika pişiriyoruz. Yumurtacı arkadaşlar ekstra 2 dakika bekleyebilirler, akışkan seviyorlarsa beklemeyebilirler. Öte yandan porsiyon ayarını kendiniz yapmalısınız. Bu tarif beni pek kesmezdi mesela. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durumda sadece malzeme sayısını ikiyle veya üçle çarpmanız yeterli.

Şayet "Ohoo rende miii?" diyecek kadar tembelseniz, kaşar yerine çeşnili beyaz peynir kullanabilirsiniz. Ben bu versiyonun yumurtalısını denedim.

Bu tarife domates sosu eklerseniz, Tembel Pizzası elde ediyorsunuz. İtalya'dan misafir gelirse üzerine ananas ekleyerek delirtebilirsiniz. Kuzey Amerikalılar ise buna Tortilla Pizza derler, lakin bu tarif daha tembel işi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.