Teknolojiye Gözünüz Kadar Yakın Olabilirsiniz!

Bihter Kartheuser 30.08.2016

Interscatter iletişimle teknolojiler arası veri aktarımı mümkün...

Washington Üniversitesi’nden bir grup mühendis kontakt lensler ve beyin implantları gibi tıbbı desteklerin akıllı telefonlara sinyal yollamasını sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Parçalar arası iletişim diye çevrilebilecek “interscatter communication” olarak adlandırılan bu teknoloji, Bluetooth sinyallerinin Wi-Fi sinyallerine dönüştürülmesiyle çalışıyor. Bu teknoloji Wi-Fi sinyallerine ihtiyaç olmadan, yakında bulunan akıllı saat gibi bir cihaz aracılığıyla Bluetooth aktarımı kullanarak Wi-Fi yaratabiliyor.

Araştırmanın mühendisleri, “interscatter communication” yönteminin hali hazırda varolan, cihazların sinyali geri yansıtmasıyla iletişimin sağlandığı “backscatter” yönteminden ortaya çıktığını anlatıyor. Interscatter yöntemi yine aynı mantıkla çalışıyor, buna ek olarak da inter-teknoloji, yani teknolojiler arası iletişimi sağlıyor. Diğer bir deyişle Bluetooth sinyaliyle Wi-Fi sinyalinin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veriyor.

Teknolojiye Gözünüz Kadar Yakın Olabilirsiniz!

Bu teknolojinin, örneğin, kontakt lenslerden diğer cihazlara veri yollaması bekleniyor. Şimdiye kadar bu pek mümkün değildi, çünkü kontakt lensler gibi bir araçtan Wi-Fi aracılığıyla veri yollanması ciddi güç istiyordu. Ancak bugünün teknolojisiyle mümkün gibi gözüküyor. Livescience’ın haberine göre, araştırmanın mühendisleri minik bir antenle donatılmış kontakt lens aracılığıyla interscatter iletişim biçiminin sunumunu yapıyorlar. Akıllı saatten Bluetooth sinyali gelirken, kontakt lensler üzerindeki anten bu sinyali manipüle ederek kodladığı datayı Wi-Fi sinyaline dönüştürüyor ve başka bir cihaz tarafından okunmasını mümkün kılıyor.

Özellikle Black Mirror gibi distopik gelecek kurgularını izlediyseniz akıllı kontakt lens fikri biraz tuhaf gözükebilir. Böyle bir teknolojiyle büyük biraderin bize gözümüzün içi kadar yakın olması gibi bir ihtimal de var. Ancak mühendisler, bu teknoloji sayesinde gözyaşından şeker oranının tespit edilmesi gibi medikal verilerin taşınabileceğini savunuyorlar. Diğer yandan, felçli hastaların beyin fonksiyonlarıyla ilgili veriye de bu teknoloji sayesinde ulaşmanın mümkün olduğunu söylüyorlar.

Medikal sonuçlarının yanı sıra interscatter teknoloji sayesinde kredi kartları arasında veri alışverişi yapılabileceğini, örneğin yalnızca akıllı telefonu kredi kartının yakınında tutarak para transferi sağlanabileceğini de sözlerine ekliyorlar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.