Teknolojinin Doğayı Taklidi ve Robot Hamamböcekleri

Mehmet Berkay Önen 30.05.2016

Güney Koreli robotik uzmanlarının geliştirdiği mikro robot, hamamböceğini taklit etmekte oldukça başarılı olmuş gibi.

En iyi teknoloji, kökenini doğadan alan teknolojidir derler. Kim hamamböceğini kendisine köken aldı bilmiyoruz ama Güney Koreli robotik uzmanlarının geliştirdiği bu yeni mikro robot, aslında pek de hoşlanmadığımız bu canlıyı taklit etme işinde oldukça başarılı olmuşa benziyor.

Güney Koreli SNU Biorobotics Lab tarafından yayınlanan bir makale ile kamuoyuna duyurulan bu küçük robot, sadece 59.4 gram ağırlığında ve 1.5 metre yüksekliğe kadar zıplamayı başarabiliyor.

İngilizce’de 'hamamböceği' anlamına gelen 'cockroach' ve 'zıplama' anlamına gelen 'jump' kelimeleri birleştirilerek "JumpRoach" adı verilen bu küçük robot, düştüğü yerden kendi kendine kalkmasını da biliyor. Kanatlarını yanlara doğru açarak bir kaplumbağa edasıyla tepetaklak pozisyondan ayaklarının üstüne geri dönmeyi başaran robotun kullanım alanları şimdilik tam olarak belli olmasa da küçük yapılı bir cihaz olması sebebi ile insanların giremediği yerlerde faydalı olabileceği düşünülüyor.

Bir kez zıplamayı gerçekleştirdikten sonra ikinci kez zıplayabilmek için kısa bir süre güç toplamak zorunda olan JumpRoach, ne zaman ve nereden nereye zıplaması gerektiğine de kendisi karar veriyor. Bu sayede tam kapsamlı olmasa da kısmi otokontrol özelliğinin de mevcut olduğunu söylemek mümkün.

Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.