T.C. Başbakanı Türkiye-İsrail Mutabakatının Detaylarını Açıkladı

Defne Taktak 28.06.2016

Başbakan, varılan mutabakatın Türkiye'ye, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diledi.

Gündeme bomba gibi düşen Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesi gelişmesinin üzerine T.C. Başbakanı, iki ülke arasında varılan mutabakat hakkında açıklama yaptı.

T.C. Başbakanı Türkiye-İsrail Mutabakatının Detaylarını Açıkladı

Başbakan; "Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek" dedi.

TOKİ'nin Gazze'ye yönelik konut projesini anımsatan Başbakan, bunun da önünün bu şekilde açılmış olduğunu belirtti. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusunun da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geldiğini belirten Başbakan, varılan mutabakatın Türkiye'ye, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diledi. Başbakan, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirterek, "Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var" diye konuştu.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.