Tatil Yapmak Genlere İyi Geliyor

Olgu Alibeygil 06.10.2016

Tatil seçimi önemli. Gerçekten dinlenip stresten arınmanın etkileri aylarca sürüyormuş.

Tatile günlük alışkanlıklarınızı taşıyorsanız, bu yazı sizi ilgilendirmiyor. Tatil sizin için trafik çilesi çekmek, havuz başında şezlong kapmaya çabalamak, tabağınızı yarısını yemeyeceğiniz yemeklerle tıka basa doldurmak için kuyruklarda beklemek, dımtıs dımtıs müzik eşliğinde “beach”lerde boy göstermek ise, zaten pek dinlenemiyorsunuz demektir. Ama tercihiniz son derece sakin, az hareketli ve meditatif bir tatilse, hücrelerinize kadar yenilenme şansınız var.Tatilin olumlu etkileri aylarca sürüyor.

Reuters Health’in yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, tam anlamıyla dinlenilen bir tatilin olumlu etkileri aylarca sürüyor. Kaliforniya’da bir spa merkezinde tatil yapan 102 kadın üzerinde yapılan çalışmada, katılımcıların yarısı merkezdeki meditasyon aktivitelerine de katılmış ve tatilden dönünce meditasyona devam etmiş. Bu kadınların büyük bir kısmı daha önceden meditasyon deneyimi olmayan ve ilk defa spa merkezinde meditasyon yapan kişilerden oluşuyormuş. Tatilden önce kan değerleri ve depresyon semptomları belirlenen katılımcıların aynı değerleri tatilden sonraki 10 ay boyunca ölçülmeye devam edilmiş. Tatilden hemen sonra tüm katılımcıların kanında telomaraz artışı gözlenmiş ve bu artış beş gün boyunca devam etmiş. DNA tamirinde aktif olan ve yaşlandıkça yok olmaya yüz tutan telomaraz enzimindeki artış, uzun süredir meditasyon deneyimi olan ve tatil süresinde de meditasyon yapmış kadınlarda daha fazlaymış. Tatilde yaptığı meditasyonu sürdüren katılımcıların psikolojik iyilik değerleri ise 10 ay sonra bile gayet yüksekmiş. Stresle başa çıkma konusunda daha dayanıklı olan bu kişilerin bağışıklık sistemlerinin de gayet güçlü olduğu ortaya çıkmış.


Uzmanlar şehir hayatının savaş alanı gibi atmosferinden, yetişmesi gerek işler ve trafik gibi gerilimlerin bedeni savunma konumunda tuttuğunu söylüyor. Bu konumda fazla stres hormonu üreten beden tatilde kendini tamamen bırakabilirse, hücresel değişimi sağlamak mümkün. Eğer tatiliniz meditatif bir inziva kadar sakin geçer, hatta gerçekten meditasyon yaparsanız da olumlu değişiklikler aylarca sürebiliyor.Birkaç günlük hafta sonu turları da yeter.

Tatil mevsimi geçmişken ve görünürde uzun bir tatil de yokken bu haberi verdiğim için üzgünüm. Fakat söz konusu araştırmaya katılanların sadece beş günlük derin dinlenme sayesinde bu olumlu değişiklikleri yaşadığını unutmayın. Kendinize uzun hafta sonu tatilleri ayarlayabilir, koşturmalı yaz tatilinizin yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Hele bir de meditasyonlu, masajlı bir inzivaya çekilirseniz sizi aylarca götürür, deneyin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.