Tatil Planlarında Bugün: Sakız Adası

Ezgi Özkurt 23.05.2016

Komşuda pişer bize de düşer..

Görsel Kaynağı: Pinterest

Elinda Beach

Kalimera! Mayıs ayı itibariyle Ege sezonu başladı. Ekim'e kadar tatil planları listesinde öncelikli tutulan yerlerden biri de Yunan adaları. Komşu komşunun külüne muhtaçtır felsefesinden yola çıkarak, Sakız Adası sakinlerinin kapısını "kapıda vize" işlemi ile çalabiliriz.

Görsel Kaynağı: Pinterest

Etrafınızı saran sakız ağaçlarından ismini almış olan adaya, Çeşme'den feribotla 45 dakika gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Oldukça köklü bir tarihe sahip Sakız Adası'nda bulunan Nea Moni Manastırı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmeyi başarmış. Diğer yandan adanın kuzeyindeki değirmenler ve köyleri de görülmesi gerekenlerden. Özellikle Pirgi Köyü ve Mesta Köyü'nü ajandamıza not edelim.

Görsel Kaynağı: Pinterest

Nea Moni Manastırı

Görsel Kaynağı: Pinterest

Mesta Köyü

Yaz tatiline gittik, herhalde denize gireceğiz! Adada el değmemiş sahiller ve bir müessese haline gelmiş sahiller olmak üzere iki seçeneğimiz var. Kafamızı dinlemek istiyorsak, herhangi bir işletmenin, cafenin, restoranın olmadığı Elinda Beach, Agia Dinami Beach veya Mavra Volia'yı tercih edebilirsiniz. Bu koylarda huzuru bulmanın neredeyse garantisi veriliyor. "Hayır, ben şemsiye ve şezlong istiyorum!" derseniz, Komo koyu veya Giosonas Beach sizin için uygun seçenekler olabilir. Çocuklu aileler için ise Karfas Beach'i tavsiye edebiliriz. Buranın hem denizi kısmen daha sığ, hem kum plaj hem de restoranı mevcut.

Görsel Kaynağı: Pinterest

Giosonas Beach

Adanın meşhuru sakız olduğundan, sieasta saatlerine denk gelmemeyi başarırsanız, merkezdeki şirin dükkanlardan sakız likörü, sakızlı Türk kahvesi, sakız reçeli gibi şeyler alabilirsiniz. Bölgede "Reçelci Rena" fazlasıyla meşhur. Sanıldığı gibi küçük olmayan Sakız Adası'nı köşe bucak keşfetmek isterseniz, araba kiralamanızda fayda var. Aksi halde taksiyle her yere gitmek zor olabilir.

Görsel Kaynağı: Pinterest

Agios İsidoros

Yunanistan'dan bahsederken, meşhur tavernalarından bahsetmemek olmaz. Cumartesi günleri canlı müzik yapan taverna Tassos, liman yolu üzerinde bulunuyor. Ouzeri Tzivaeri, To Mestousiko, To Meliotiko Ouzeri de bölgenin meşhur restoranlarından bazıları.

Görsel Kaynağı: Pinterest

Sakız Adası'nın yöresel içkisi olan Suma'yı denemekte fayda var. Son olarak, Beer Academy isimli barda geceleri salınıp kurtlarımızı dökelim ve "Kalinihta (İyi Geceler)" diye vedalaşarak, olaysız dağılalım. Otelin yolunu kaybetmemek dileğiyle...

Görsel Kaynağı: Pinterest

Ezgi Özkurt


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.