Tasarımcıların Savaşı: Apple vs. Samsung

Mehmet Berkay Önen 12.08.2016

Amerika'nın en yüksek mahkemesi yakın zamanda efsanevi bir davayı görüşecek.

İşi tasarım yapmak, yazı yazmak, şarkı bestelemek ya da bir sanat eseri üretmek olan kişiler çoğu zaman yaptıkları işe imzalarını atmak isterler. Çünkü harcadıkları emek karşılığında onların da bazı beklentileri vardır. Yaratıcı süreçler her zaman sancılıdır ve fikri mülkiyet sahibi eser üreten herkes kendi hakkını korumak ister. Yazımıza konu olan şirketlere birer sanatçıymışçasına sempati ile yaklaşabilir misiniz bilemiyoruz ama, fikri mülkiyet hakkının korunmasına biz de destek veriyoruz.

Tasarımcıların Savaşı: Apple vs. Samsung
Görsel Kaynağı: Tech Buffalo

Apple ve Samsung, sadece mobil telefon endüstrisinde değil, tüketici elektroniği sektöründe de dünyanın en büyük iki oyuncusu olarak görülüyor. Tabletlerden bilgisayarlara, ses sistemlerinden giyilebilir teknolojiye kadar Apple ve Samsung neredeyse sayamayacağımız kadar çok sektörde rekabet içerisindeler. E hal böyle olunca da iki firmanın belli aralıklarla sürtüşmesi oldukça normal oluyor.

Yazımıza konu vaka 2011 yılında Apple’ın Samsung’a açtığı ve fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiğini iddia ettiği davaya dayanıyor. iPhone ve iOS ile mobil iletişim sektörünü kökten değiştiren Apple, Samsung’un Galaxy serisi ürünleri ile kendisini birebir taklit ettiğini düşünüyor. Biz sizi yönlendirmeyelim, aşağıdaki görselleri incelemek ve bu kararı vermek size kalmış.

Tasarımcıların Savaşı: Apple vs. Samsung
Tasarımcıların Savaşı: Apple vs. Samsung

ABD’nin en yüksek mahkemesi olan “Supreme Court” tarafından yakın zamanda görülmesi planlanan davada Apple’a destek olmak için bir mektup kaleme alanların arasında Louis Vuitton, Calvin Klein ve Bentley gibi markaların baş tasarımcıları da dahil olmak üzere tam 111 kişi yer alıyor. Tasarımın bir ürünü farklılaştırmak konusunda çok büyük bir rol oynadığını düşünen 111 ünlü sanatçı, yüksek mahkemeden, Apple lehine karar vermesini ve bunun diğer davalara da bir örnek teşkil etmesini istiyorlar.

Mahkemeye yazılan destek mektubunu okumak isteyenleri buradan alalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.