Tarih ve Toplum

Tolga Gerger 18.08.2016

Tarih; geçmişte yaşanan olayların bugüne ve geleceğe yansımasıdır.

Tarih ve Toplum

Tarih, geçmişte yaşanan olayların bugüne ve geleceğe yansımasıdır.

Toplumlarda bazı bireyler inanmak istedikleri tarihe inanırlar. Fakat tarih, adı üzerinde, tarihtir. Belgenin bilinmesi ve araştırmanın esas olduğu bir daldır. Tarihimize yaklaşırken bunları ne yazık ki unutuyoruz. Kimi zaman günün geçerli olan yaklaşımlarını, kimi zaman ise çevre-aile faktörleriyle düşüncelerimizi şekillendiriyoruz. İşte burada tarihçi, belgeler ışığında üniversal düşünmek ve üretmek zorundadır.

Bu toplumda sabah uyanan her ortalama insan ya internete girerek ya da gazete satın alarak güncel haber almaya çalışır. Gazete XVII. yüzyıl itibariyle Osmanlıların duyduğu bir konudur fakat etki yaratmayacağına inanıldığı için topluma yansıtılmamıştır. Bu coğrafyanın, yani Ortadoğu'nun basın ile tanışması, Fransız Devrimlerinin bir yansımasıdır. Gazette Française de Constantinople adlı bu gazete, dünyada bu bölgede basılan ilk gazete olmuştur. 1831 yılında ilk resmi gazete Takvim-i Vekayi yayınlanır.

Bu toplumda uyanan biri, sabah kahvaltısı sonrası çay ya da kahve içmek isteyecektir. Kahve; coğrafyamıza XVI. yüzyılda gelmiştir. Etiyopya üzerinden gelen kahve ve ardından açılan kahvehaneler ile birlikte en popüler içecek olmuştur. Çay ise bu coğrafyanın üretebildiği bir ürün olur. Zamanla çay kahvenin yerini alır.

Bu toplumda yaşayan biri, büyük ihtimalle akşam eve gittiğinde televizyonunu açar. Radyo, 1927 itibariyle gerçek yayınına başlar. Televizyon yayınıyla Türkiye 31 Ocak 1968 günü tanışır.

Ülkede yaşamlarımızın en güzel, kimi zaman en sorunlu, kimi zamansa çeşitliliğini yaratan unsur tarihimizdir. Yıllar boyunca yaşanılan sevinç, hüzün, karamsarlık gibi birçok etmen bugün bile yaşantımızı etkilemekte ve yönlendirmektedir. Tarihimiz her durumda bizi bırakmayan ve anlamak zorunda olduğumuz ebedi mirasımızdır. Bu vesileyle tarihimizi öğrenmek ve onu anlamak mecburiyetindeyiz.


Tarihle alakalı yazılarımla burada olacağım. Tarafsız ve belgeli bir şekilde sizlere olayları ve hayatları anlatacağım. Görüşmek üzere.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.