Tamamlanmış Bir Gardırop İçin 7 Çanta

Buse Akın 17.05.2016

Dolaplarımızı baştan yaratıyor, eksiklerimizi not alıyoruz. Ayakkabı ve giysilerden sonra, sıra vazgeçilmez çantalarda!

Dolaplarımızın ve gönlümüzün iki temel direği: Ayakkabı ve çantalar. Bayılarak aldığımız elbiseler birkaç giyişten sonra sanki parlaklığını kaybediyor; bazıları bir dönem adeta formamız olurken, sonraki sene rafın arkalarında kalıyor, moda ve renkler sürekli değişiyor. Dolayısıyla dolaplarımızın için sürekli bir sirkülasyon halinde. Çok sevdiklerimiz ve kurtarıcı parçalar hariç, bu devinimden neredeyse herkes payını alıyor ama annelerimizin dediği gibi; ayakkabı ve çanta ömürlük! Çanta biriktirmek, en az ayakkabı biriktirmek kadar güzel. Fakat kaç çanta yeterli? Buna cevap veremem, çünkü her modelin bir rengi, her sezonun bir aşık olunanı var. Ama hangi çantalar olmadan dolaplarımız tamamlanmış sayılmıyor sorusuna cevabım var! Bir dolabın olmazsa olmaz çantalarını yazıyorum. Eksikleri neşe ile tamamlayalım, çünkü çanta almak çok güzel!


1. Klasik Siyah Çanta

Kaynak: Ashley Cooper


Dolapların olmazsa olmazını okurken, fark edilecek en önemli şey siyahın gücü sanıyorum. Elbisede ve ayakkabıda olduğu gibi, çantada da siyah ve günlük kullanımlı bir klasik vazgeçilmez. Siyah çantan yoksa, gerçekten eksiksin demektir. Siyah çanta yıprandığında ya da artık kullanılmak istenmediğinde alınması gerekenler listesinin en başına hiç tereddütsüz çıkar.


2. Tote Bag


Bir kadının en yakın arkadaşı her zaman pırlanta olamıyor ama tote bag kolaylıkla olabiliyor. Tam olarak omuza takılması mümkün olmayan, kısa saplarıyla tanıdığımız bu çanta elde taşımak için ideal. Boyutu ve rengi istediğiniz şekle ve tarza göre değişecektir ama klasiklerinden birini bulundurmak kombinlerinizin kurtarıcısı olacak. Aynı görüntü ve renge sahip olanın omuza takılanından çok daha şık ve klas durduğunu, ve moda dünyasında da böyle kabul gördüğünü de belirtmeden geçmek istemem.


3. Günlük Clutch

Kaynak: Leather fashion fashionista


Clutch diye tabir ettiğimiz el çantası, giyeceğiniz klasik bir siyah tişört - siyah kot kombinine bile kolayca farklı bir hava katabilir. Mesele clutch oldu mu, genellemeleri ve klasik tercihleri bir yana bırakmayı öneriyorum; limon sarısı veya taba rengi, sınırlarınızı zorlayıp tüm kombinlerinizi bir seviye ileri taşımak için yapılmış bu çantalardan birine sahip olun.


4. Minaudiere


Bir clutch türü yani el çantası olan Minaudiere gece kullanımına daha uygun bir çanta türü. Kutu gibi ve küçük boyutlarda olan bu çanta, gece gardırobunun vazgeçilmezi. Genelde daha parıltılı ve günlük kullanımın aksine şık görünümüyle bilinen bu parçalar aynı zamanda mücevherat olarak da düşünülmekte.


5. Çapraz Askı

Kaynak: Ed Yourdon


Elinizde sürekli çanta taşımak istemeyeceğiniz veya omzunuzdaki çantayı kontrol etmek zorunda kalmayacağınız, salaş görünümlerin ya da hareketli konserlerin vazgeçilmezi. Bir dolabı, çapraz takabileceğiniz ve ellerinizi serbest bırakabileceğiniz bu çantalar olmadan düşünmek mümkün değil. Hafta sonu alışverişte, tatilde, festivalde, akşam partide hem çok rahat hem de çok kullanışlı. Üstelik şimdiye kadar üretilen ve tasarlanan harika modelleriyle çok şık.


6. Oversize


İster küçük saplı elde tutulan şık bir model, ister spor bir model, bu iri çantalardan her eve bir tane lazım. Spor salonuna giderken ya da haftasonu kaçamağında, çantanızda çok fazla şey taşımanız gerektiğinde kurtarıcınız bu büyük çantalar olacak. Küçük bir valiz görünümünden çıkıp yine kendi içinde stil sahibi olan bu çantalar hafta sonu tatilcileri için birebir.


7. Haftasonu Şıkı

Kaynak: Fox Cartel


Dolabınızda mutlaka bulunması gereken clutch, siyah klasik çanta, tote ya da tatilci çantası bir yana, her sene bayılarak alabileceğiniz milyonlarca seçeneği bu çanta barındırıyor. Birkaç dönemdir popülerliğini koruyan, iyi ki de bu kadar popüler olan büzgülü/torba çanta olarak adlandırdığımız “bucket bag”ler "Haftasonu Şıkı" için harika bir tercih olabilir. Siyah ya da kahve gibi her dolapta bulunan klasiklerin aksine vişne çürüğü, açık mavi gibi renkleri tercih ederek daha da şıklaşmak mümkün. Seçtiğiniz renk isterseniz soft, isterseniz çok parlak ve çarpıcı olsun, bucket bag'ler hem zarif görünümlere stil katıyor hem de jean görünümlerine. Dönem dönem değişen akıma ve renklere göre bir haftasonu şıkına mutlaka sahip olun.


Buse Akın

Kapak Görseli: Crosswalk Catwalk

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.