İtalya'dan İdam ve Yargı Tasfiyesine Tepki

İnci Vardar 19.07.2016

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türk hükümetinden aldıkları söze rağmen yargı mensuplarına yönelik bir tasfiye yapıldığını söyledi.

DHA'nın haberine göre İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye’de idamın yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterirken, Türk hükümetinden aldıkları söze rağmen yargı mensuplarına yönelik bir tasfiye yapıldığını söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Brüksel’de gazetecilere konuşan Paolo Gentiloni, Türkiye’de özgürce seçilmiş hükümeti desteklemelerinin ve darbe girişimini kınamalarının çok açıkça görülebileceğini dile getirmesinin ardından; Türkiye’de idam cezasının gündeme getirilmesinin, Avrupa tarafından kabul edilemeyeceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Ancak aynı zamanda, bu darbe girişimine tepkinin, intikam yönünde değil, hukukun üstünlüğü ve yasalar hesaba katılarak verilmesi gerektiği konusunda da çok açığız. Yani idam cezası, açıkça bu dinamikle tutarsızlık gösterecektir. Bu konuda hem İtalya hem de tüm AB ülkeleri oldukça açıktır.”

İtalya'dan İdam ve Yargı Tasfiyesine Tepki

Gentiloni öte yandan, 12 saat içinde birkaç bin yargı mensubunun darbe girişiminde suçlu olarak görülmesinin, hukukun üstülüğü ilkeleri bakımından biraz görünür riskler taşıdığının açık olduğunu da dile getirerek, suç unsurlarının araştırılması yerine, bir tasfiye yoluna gidildiğini öne sürdü.

Bakan, dün ve önceki gün görüştüğü Türk hükümet yetkililerinden, darbe teşebbüsü karşısında yasalara ve hukukun üstünlüğüne uygun olarak hareket edecekleri sözü aldığını da aktararak, “Dürüst olmak gerekirse bunun çok aksi yönünde gidildiğine dair sinyaller görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şu haberi yazarken ciddi tereddütte kaldım, cehaletimi böyle lök diye ortaya koymasam mı diye düşündüm. Sizin bir bilginiz varsa, lütfen yorumlarda paylaşın, ben de öğreneyim.

Türkiye Hükümeti yargı ve idam cezası gibi tamamen kendi iç işlerini ilgilendiren bir konuda İtalya'ya neden söz versin ki? Avrupa Birliği'ne alınmamız için bize destek versinler diye mi? Eh, zaten almıyorlar ve biz de zaten idam cezası geri gelirse AB kurallarına karşı çıkmış olacağımızı, sonra da ömür billah alınmayacağımızı biliyoruz. Yargı mensuplarının böyle yangından mal kaçırır gibi tasfiye edilmesi de hukuk devletine yakışmayan bir tutum, farkındayız ama bundan İtalya'ya ne? "Bizim hukuk devleti kurallarını ihlal eden ülkelerle işimiz olmaz" gibi karakterli bir duruş mu sergiliyorlar, yoksa işin içinde başka hesaplar mı var?

Siz ne dersiniz?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.