Talas Belediyesi Kendi Elektriğini Üretmeye Başladı

Oğuz Taktak 27.04.2017

Yeni dünyanın en gözde enerji kaynağı güneş enerjisi için Türkiye'de de adımlar atılmaya başlandı!

Talas Belediyesinin kendi enerji ihtiyacını karşılamasının yanı sıra satarak gelir de elde edeceği 1 megavat gücündeki Süleymanlı Mahallesi'ne kurulu güneş enerji santrali düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende konuşan önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’ya böyle bir hizmeti ilçeye kazandırdığı için teşekkür ederek sözlerine başladı.

Talas Belediyesi Kendi Elektriğini Üretmeye Başladı

Yıldız, “Türkiye enerji bağımlılığı konusunda uzun yıllardır çalışma yapıyor. Bu çalışmalarla dışa olan bağımlılığımız azalmak üzere. Burada kamu-özel sektör marifetiyle gerçekleştirilen 1 megavatlık güneş enerji santralini şöyle bir mukayese edelim. 1956 yılında Sızır’a kurulan santral, 1926 yılında Bünyan’a kurulan santralle enerji miktarı bakımından hemen hemen denk. Teknik ve malzeme ilerledikçe inşallah Talas’ın ve Kayseri’nin de farklı yerlerine böyle santraller kurulmuş olacak. Buradan üretilen elektriğin sisteme satılmasıyla genel bütçeden alınan para belediyemizin bütçesine giriyor. İki hafta önce Konya Karapınar’da buradakinin 500 katından daha büyük bir tesisin ihalesi yapıldı. O tesis dünyanın en büyük güneş enerji tesislerinden biri olacak. Oradan üretilen elektriğin sisteme satış fiyatı, buradaki sistemden üretilen elektriğin satış fiyatının yarısı kadar. Yani Talas Belediyesi bu açıdan da karlı bir işlem yapmış oluyor.” dedi.

Yeni projeler de yolda

Güneş enerji santrali için İller Bankası’ndan kredi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansından hibe kullandıklarını anlatan Başkan Palancıoğlu şunları söyledi: “Yaptığımız çalışmalar örnek olacak nitelikte. Merkezdeki mahallelerimizin yanında kırsaldakilere de hizmetlerimizle aradaki farkı kapatıyoruz. Kırsal mahallelerimize kilitli parke, yol, asfalt gibi hizmetlerin yanında sosyal ve kültürel hizmetler de götürüyoruz. Süleymanlı Mahallemize yaptığımız güneş enerji santrali hizmeti mahallemize istihdam da sağlayacak. Ayrıca bu mahallemize farklı bir sürpriz hizmetimiz daha olacak. Gençlerimize futbol sahası sözümüzü yerine getireceğiz. İkinci olarak da içinde çocuk parkı bulanan bir mesire alanı gerçekleştireceğiz.”

Başkan Palancıoğlu, “Buradan elde edilecek enerji Talas Belediyesinin tüm park bahçe ve binalarının enerjisini karşılayacağı gibi, yıllık ortalama 200 bin Lira de gelir getirecek. Bu hizmet 30 yıllık enerji ihtiyacımızı karşılayacak. Gece gündüz iyi bir ekiple Türkiye’ye örnek olacak projelere imza atıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.