Takım Değerlendirme-2

Umut Tarı 09.10.2016

Yeni bir sezonda yine büyük bir yarışa sahne olacak olan ligimizi değerlendiriyoruz.

Basketbol Süper Ligi'nde yeni sezon henüz açılmışken, takımlardan beklentileri ve kadrolarındaki değişimleri değerlendirmeye devam ediyoruz.

Takım Değerlendirme-2

1-GALATASARAY ODEABANK: Galatasaray Odeabank geçtiğimiz sezon Türkiye Basketbol Ligi'nde yarı final oynadı ve Eurocup'ı kazanan ilk temsilcimiz oldu. Geçtiğimiz başarılı sezonun ardından kadroda önemli bir değişim yaşandı. Yasaklı madde kullandığı belirlenen Lasme, parayı tercih edip Çin yolcusu olan McCollum, basketbolu bırakan C.Davis gibi isimlerle yollar ayrıldı ve Euroleague seviyesinde olduğu düşünülen oyuncular transfer edildi. Kadroya tam 10 oyuncu eklendi. Geçtiğimiz sezondan kalan oyuncular Sinan, Göksenin, Micov, Schilb oldu. Kadroya gelen isimlere bakacak olursak, Zalgiris ile Euroleague tecrübesi bulunan J.Dentmon, NBA patentli uzun Tibor Pleiss, NBA patentli bir diğer oyun kurucu R.Smith, geçtiğimiz sezon Anadolu Efes forması giyen J.Diebler ve A.Tyus, NBA'den gelip İtalya Ligi'nde harikalar yaratan Daye ve Fenerbahçetarafından serbest bırakılan milli oyuncu Emir Preldzic transferde öne çıkan isimler. Kadroya bakacak olursak, inanıl mazatletik ve saha görüşü olan oyunculardan kurulu bir ekip. Takımın en önemli eksisi, kadronun neredeyse tamamen değişmesi ve oyuncuların savunmada yetersiz olması. Bir diğer sıkıntı ise takıma liderlik yapacak, takımı toplayacak oyuncunun kim olduğu henüz belli değil. Galatasaray'ın bu sezon bol sayılı maçlarını izleyeceğimizi düşünüyorum. Hazırlık maçlarında inişli çıkışlı bir performans gösterseler de, Ergin Hoca'nın elindeki kumaş bu defa fazlasıyla sağlam.

Tahmini ilk 5: 1-J.Dentmon 2-Sinan Güler 3-V.Micov 4-A.Daye 5-A.Tyus( maça göre Tibor Pleiss)

Kariyerinin çoğunda dar rotasyon ile daha başarılı olan Ergin Hoca, bakalım bu kaliteli ve geniş rotasyon ile neler yapabilecek? Bu arada Galatasaray'ın geçen sezona göre bütçesini 1.5 katına çıkardığını da belirtelim. Ergin Ataman ve öğrenciler Avrupa'da Final Four hedefi ve BSL'de Play Off Finali hedefiyle çıktıkları yolda bakalım ne kadar başarılı olacaklar? Takımın öne çıkan isimleri: Micov, Daye ve J.Dentmon

Takım Değerlendirme-2

2-BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN: Başarısız geçen sezonların ardından, Beşiktaş Sompo Japan bu sezona geçtiğimiz sezonlardan çok daha iddialı giriyor. Öncelikle koç olarak Karşıyaka ile Türkiye Şampiyonluğu yaşamış Ufuk Sarıca ile anlaştı Siyah Beyazlılar. Devamında da kadrolarına Fransa Ligi sayı kralı Michael Thompson'u katarak önemli bir iş yaptılar. Devamında geçtiğimiz sezonu Büyükçekmece'de geçiren skorer guard M.Roll'u kadrolarına eklediler. Bu isimlerin yanında Ufuk Sarıca'nın eski öğrencileri Kenan Sipahi ve D.J Strawberry ile de anlaşma imzaladılar. Bu isimlerin yanına Strasbourg ile Galasaray'a karşı Eurocup'ta boy gösteren Kyle Weems ile anlaştılar. 4 numaraya ise NBA patenli uzun E.Clark'ı ekleyerek en önemli eklemeyi yaptılar. Tüm bu isimlerin yanına da Banvit'ten tanıdığımız Stimac'ı eklediler. Ayrıca ligden düşen Türk Telekom'dan Erkan Veyseloğlu'nu da yerli rotasyonu olarak kadroya kattılar. Toplama takım görünümünde olsa da, Beşiktaş'ın 4 Euroleague temsilcimizden sonra en iddialı takımı kurduğunu söylemek yanlış olmaz.

Tahmini ilk 5: 1-M.Thompson 2-M.Roll 3-Kyle Weems 4-E.Clark 5-Stimac.

Takımın en önemli artısı atletizmi ve hücum yetenekleri. Takımın en önemli eksisi ise yeni kurulmuş bir takım olmaları. Takımın öne çıkan isimleri: M.Thompson, E.Clark, K.Weems. Bakalım önemli bir bütçe ve iddialı bir kadro ile yola çıkan Beşiktaş Sompo Japan, Şampiyonlar Ligi ve Basketbol Süper Ligi'nde nereye kadar gidebilecek?

Takım Değerlendirme-2

3-GAZİANTEP BASKET: Geçtiğimizin sezonun ardından, bu yaz sponsor yönünden sıkıntı yaşayıp zor durumda kaldı Gaziantep. Devamında ise bu sorun çözüldü ama bu sorun sebebiyle değerli oyun kurucuları E.Callowey'i kaybettiler. Kısıtlı bir bütçe ile yeni sezona hazırlanan Güney Doğu temsilcisi kadrosuna birçok basketbolseverin tanıdığı, 37 yaşında olan M.Haislip'i kattı. Yeşil Giresun'dan aldıkları Dejan Ivanov, Gaziantep Basketbol için önemli bir ekleme. Oyun kurucu mevkindeki sorunlarını da Almanya Ligi'nde Alba Berlin forması giyen Will Cherry ile kapatmaya çalıştılar.

Tahmini ilk 5: 1-W.Cherry 2-A.Rautins 3-M.Dentmon 4-Balazic 5-Ivanov.

Takımın önemli artısı hücumda etkili ve çok yönlü bir kadro kurmuş olmaları. Takımın önemli eksisi ise çok dar bir rotasyonları olması. Bakalım Gaziantep Basketbol yaşadığı sorunlara rağmen ligde tutunmayı başarabilecek mi? Takımın öne çıkan isimleri: Cherry, Ivanov, Rautins

Takım Değerlendirme-2

4-BEST BALIKESİR: Geçtiğimiz sezon birçok basketbolseveri şaşırtarak bir üst lige çıkmayı başardı Balıkesie temsilcisi. Bu BEST Balıkesir'in tarihi açısından çok önemli bir sezon. Tarihlerinde ilk kez 1.lig'de mücadele edecekler. BEST Balıkesir kadrosunun büyük kısmını değiştirdi ve çoğu 30 yaş civarında tecrübeli yabancılar ile yeni sezona girecekler. Yaptıkları en önemli 2 ekleme, geçtiğimiz sezonu Socar Spor'da tamamlayan ve 23.4 sayı ortalaması tutturan J.Selby ve kariyerine Pınar Karşıkaya'da başlayan ve geçtiğimiz sezon Cangrejeros de Santurce ile 12 sayı, 8 ribaund ortalamaları tutturan Leon Williams oldu. Oyun kurucu mevkine de bir başka tecrübeli oyuncu Michael Green eklemesini yaptılar. Kadrolarına yaptıkları bir diğer oyuncu, kariyerinin tamamını Türkiye'de geçiren V.Pastal oldu.

Tahmini ilk 5: 1-Green 2-J.Selby 3-A.Nichols 4-I.Ofoegbu 5-L.Williams.

Takımın en önemli artıları tecrübeli oyunculardan oluşan kadroları ve Türkiye Ligi'ni tanıyan oyuncular.En önemli eksileri yerli rotasyonun kötü olması ve yaşlı takım. Takımın öne çıkan isimleri: J.Selby, L.Williams, M.Green. Bakalım tarihinde ilk kez 1.ligde mücadele edecek Balıkesir temsilcisi düşme potasından kaçmayı başarabilecek mi?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.