Tablolarında Otaku Kültürünü Yaşatan Artist: Iwamoto Masakatu

Su Tunç 01.10.2016

Eserlerinde şirin kızları resmeden Iwamoto Masakatu'nun hayranları olduğu kadar nefret edeni de bol.

Yağlı boya ve otaku kültürü birleşirse...

Başlığı görüp de "Otaku ne ola ki?" diyenler için ufak bir açıklama getireyim: Otaku, Japonların anime, manga ve video oyunu kültürüne fazlasıyla bağlı olan güruha verdiği isim. Dünyanın neresinde olursanız olun, kalbiniz anime ve mangalar ile atıyor, günün birinde otaku cenneti Akihabara'ya gitme hayalleri kuruyorsanız tebrikler, siz de bir otaku'sunuz.

Tablolarında Otaku Kültürünü Yaşatan Artist: Iwamoto Masakatu

Kendisi de bir otaku olduğunu kabul eden Iwamoto Masakatu, -profesyonel ismiyle "Mr"- tablolarında genellikle kawai (sevimli) kızları resmetmeyi ve canlı renkler kullanmayı tercih ediyor.

Tablolarında Otaku Kültürünü Yaşatan Artist: Iwamoto Masakatu

Cupa'dan New York'a

1969 yılında Japonya'nın Cupa şehrinde doğan Iwamoto, sekiz yıl boyunca ressam Takeşi Murakami'nin asistanlığnı yaptıktan sonra 1996 yılında kendi solo sergisini açtı. Resimleri Tokyo, Osaka, Nagoya, Paris, New York, Minneapolis, Şikago, Miami, Jerusalem, Los Angeles ve Londra'da sanat severlerin -ve dahi otaku'ların- beğenisine sunuldu.

Tablolarında Otaku Kültürünü Yaşatan Artist: Iwamoto Masakatu

Tartışmalı ressam

Tablolarında sıklıkla lolita kızları ve genç erkekleri resmeden Iwamoto, Japon sanat camiasında cinsiyetçi ve şekilci davrandığı için sıklıkla eleştirilmekte.

Eleştirilere cevap vermemeyi tercih eden Iwamoto'nun resimlerinin otaku kültüründeki lolita anlayışına karşı bir duruş mu olduğu, yoksa ünlü ressamın yalnızca lolitaları sevdiği için mi bu temayı sıklıkla kullandığı pek bilinmiyor.

Eh, onun eyyorlaması da size kalmış artık.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.