Swift Playgrounds

Bihter Kartheuser 27.06.2016

Apple'dan yeni nesil geek'ler yetiştirecek bir uygulama!

iPod’la tüm müzik algısını dönüştüren Apple, bu kez de dijital kültüre dair algıları dönüştürecek yeni bir uygulamayı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Swift Playgrounds, Apple’ın kod yazmak için geliştirdiği bir iPad uygulaması. Apple, öğrencileri ve yazılıma meraklı herkesi, profesyonellerin Apple uygulaması yaratmak için kullandığı Swift dilini eğlenceli şekilde öğrenmeye davet ediyor.

Swift Playgrounds
Kaynak: Apple

Swift Playgrounds’u kullanmak için önceden yazılım bilginizin olması gerekmiyor. Uygulamada karakterleri hareket ettirebilmek için Swift kodları kullanmanız gerekiyor. Bilmeceyi çözdükçe kodları öğrenmiş oluyorsunuz, hatta yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz şablonlar sayesinde gerçek programlar da yaratabiliyorsunuz ve bunları başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz.

Kullanıcıların kod yazarak gerçek programlar yaratmalarını sağlayacak bu inovatif uygulama yazılım dünyasına bambaşka bir algı getirerek, dijital dünyaya hakim yeni bir kuşak yaratacağa benziyor.

Swift Playground’da öğrenciler; komut, işlev yaratma, döngü yönetme, koşullu kod ve değişkenlerini kullanma gibi temel kod konseptlerini öğrenecekler ve bu alanda kendilerini geliştirme şansı bulacaklar. Bu derslerin yanı sıra program içindeki gömme şablonlar sayesinde yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekler. iPad’in multi-touch arayüzü baz alınarak hazırlanan Swift Playgrounds sayesinde sadece birkaç tıkla program yazmak mümkün.

Uygulamanın önizlemesi, geçtiğimiz hafta Apple Developer Program üyelerinin kullanımına sunuldu ve iOS 10 public beta için Temmuz ayında ulaşılabilir olacak. Swift Playgrounds’un son haline App Store’da sonbahar boyunca ücretsiz olarak ulaşılabilecek. Uygulama iPad Air ve iPad Pro modelleri ile iPad mini 2 ve sonraki iOS 10 cihazlarıyla uyumlu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.