İsviçre ve Finlandiya Komünizme Geçiyor!

Zaten insana verdiği değer ve ‘kaliteli yaşam’ın sözlük karşılığı olan imkanlarıyla vitrinlerine ekmek banarak izlediğimiz bu iki ülke, önümüzdeki yıl herkese eşit miktarda para ödemeyi kararlaştırdı.

Dünyanın en zengin ülkelerinden olan İsviçre ve Finlandiya, pratikte ‘komünizm’in ilk şartı, dolayısıyla da sosyalistlerin yıllardır savunduğu adaletli toplumun anahtarı olan ‘eşitlik’ noktasında önemli bir karara imza attı. İsviçre ve Finlandiya, tüm vatandaşlarına ister çalışsın, ister aylak aylak gezsin, ister çok zengin olsun, ister çok fakir, her ay eşit miktarda para ödeyecek, böylece insanlar temelde yaşamalarına yetecek kadar parayla hayatlarına başlayacak ve her insan ‘fırsat eşitliği’ne sahip olmuş olacak.

İsviçre ve Finlandiya Komünizme Geçiyor!

Sonrasında dileyen istediği işi yapacak ama yaptığı işi para için değil, zevk aldığı için yapacak. Kilit nokta, aslında insanları para için çalışmak gibi bir zorunluluk altında bırakmamak. Marx ve Engels’in 1848 yılında Komünist Manifesto’da bahsettiği eşitliği sağlama yönündeki hükümet destekli bu hareket, aslında iki ülkede farklı şekillerde işleyecek.

İsviçre bu düzenli ödemeleri kabul etti ama yine de halkının fikrini almak için önümüzdeki yıl bir halk oylaması yapacak ve prensip olarak devletin herkese “yurttaşın sırf para için çalışmasını önleyecek” kadar para dağıtması fikri konusunda vatandaşlarının nabzını yoklayacak. Bunun için İsviçre’de çalışacak yaşta olan herkes için telaffuz edilen para miktarı ayda 2.500 İsviçre frangı (7.750 TL) dolayında. Emeklilere ve çocuklara ise daha az ödeme yapılacak.

İsviçre’de herkese eşit bir para ödenmesini savunanların tezine göre, bu parayı alan herkes, artık daha rahat, daha istekli ve daha severek çalışarak daha üretken, daha yenilikçi ve daha verimli olacak. Bu parayı alan hiç kimse çalışmaktan vazgeçmeyecek ve üstüne koymak için zevkle çalışacak.
İsviçre ve Finlandiya Komünizme Geçiyor!

Finlandiya modelinde ise, herkese ayda 800 avro (2.700 TL) verilmesi öngörülüyor. Fakat Finlandiya herkese bu parayı verdikten sonra devletin harcadığı tüm sosyal hizmet harcamalarını kesmek istiyor. Ülke bu uygulamayla aslında, patronların lehinde olan neo-liberal bir ekonomik modele geçmek istiyor. Finlandiya’nın verdiği bu parayla ülkede geçinmek biraz zor. Buradaki amaç, öncelikle işçilerin düşük ücretli işleri kabul etmesini hedefliyor ve ülkede devlet eliyle düşük ücretli bir sektör oluşturmayı deniyor. Patronların yüksek ücret ödememesi için devlet, herkese ayda 800 avro ödemeyi kabul ediyor. Bu modelle işsizliğe de çözüm bulunmuş olacak. Devlet, diğer yandan sosyal harcamaları ve yükümlülükleri de kısmak istiyor. Devlet para ödeyerek aslında komünizme geçer gibi yaparak “sosyal devlet” olmaktan çıkmak istiyor. Bir nevi devleti özelleştiriyor ama özelleştirmenin yurttaşa yükünü de şimdilik üstlenmiş oluyor.

İsviçre ve Finlandiya Komünizme Geçiyor!

Özetle, her iki planda da halk, zaten zengin-fakir arasındaki kısmen küçük olan farkları da tamamen ortadan kaldıracak, insanları para kazanmak için çalışmak zorunluluğundan kurtaracak bu modellerle bize şu soruları tekrar sorduruyor: "Ne için çalışırız?", "Özgürlüğümüzü, kendimize ait olan zamanı satın almak için ne kadar paraya ihtiyacımız vardır?"; ya da direkt bu konuyla ilişkili olarak, "Yaşamak için çalışmaktansa, yaşamak için devletin para verdiği ancak ‘anlamlı ve bizi mutlu edecek bir iş yapmak için çalışmanın' olduğu bir düzene geçmek insanlığı yükselişe geçirecek ilk hamle mi?"

Bekleyip göreceğiz... ve beklerken de para için çalışmaya devam edeceğiz.

İsviçre ve Finlandiya Komünizme Geçiyor!
Kaynak: Birgün

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.