Süt Aslında Yararlı Değil!

Amanda Aman 04.07.2016

İnsan vücudunun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum ve protein, meyve ve sebzelerden rahatlıkla alınabiliyor. Fakat süt endüstrisi, tüketicileri tersine ikna etmek için milyonlarca dolar harcadı.

İnek sütü, ineğin yavrusu için. Tıpkı anne sütünün insan bebeği için olması gibi. Ayrıca inek yavrusu, sütten kesildikten sonra bir daha süt içmiyor. Doğadaki tüm hayvanların sütleri kendi cinslerinden yavruları için tasarlanmış. İnek sütü anne sütünden 3 kat daha fazla protein içeriyor. Bu, insan metabolizması için zararlı bir oran.

Süt Aslında Yararlı Değil!

Dünya üzerindeki insanların %75i aslında sütü sindiremiyor - bu problem laktoz intöleransı adıyla biliniyor. Sütteki şeker olan laktozu sindirmeye yarayan enzim laktaz, çoğu insanın vücudu tarafından üretilmiyor. Sonuç; mide ağrıları, sindirimde güçlük, kramplar veya ishal. Süt ve süt ürünleri tüketiminde alt sıralarda yer alan ülkelerde kemik erimesi oranları da çok düşük. Süt ve süt ürünlerini sık tüketenlerin kemikleri, az tüketenlerden daha kolay kırılıyor. İlaveten, süt insan vücudunda mukus üretimini artırdığı için çeşitli alerjiler, kulak enfeksiyonu, anemi ve diyabet gibi hastalıkları hızlandırdığı düşünülüyor. Prostat ve yumurtalık kanseri riskini artırıyor, kolesterolü yükseltiyor.

Süt Aslında Yararlı Değil!

Günümüz şartlarını da göz önünde bulundurmak gerek. Tükettiğimiz süt ve süt ürünleri doğallıktan çok uzak, insan yapımı pek çok zararlı madde içeriyor. İnsanlar tüketebilsin diye yıl boyu süt üretmek zorunda bırakılan inek, bunu elde etmek için enjekte edilen seks hormonları östrojen ve progesteron sayesinde yapay olarak gerçekleştiriyor. Bu hormonların kanser riskini artırdığı bilinen bir gerçek. Süt endüstrisinin köleleri olan ineklere aynı zamanda rBGH adlı genetiği ile oynanmış büyüme hormonu enjekte ediyor. Bu sentetik hormon, süt üretimini artırsa da onu içen kişide IGF-1 adlı insüline benzer büyüme faktörünü salgılatıyor. IGF-1’in çok salgılanması kanserle doğru orantılı.

Süt Aslında Yararlı Değil!

Tabii bir de antibiyotikler var. Modern süt üreticileri pek çok işkenceye maruz kalan inekleri bol antibiyotikle besliyor. Amerika’daki antibiyotiklerin %55’i hayvancılık sektöründe kullanılıyor. Dolaylı yolla tüketiciler de antibiyotiğe direnç geliştiriyor.

Peki alternatifler neler? Pirinç, badem, soya ya da hindistan cevizi sütü denenebilir. Ancak soya sütüne dikkat! Genetiği ile oynanmış soyadan kaçının, organiği tercih edin.

Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.