Sürücüsüz Otomobille Yapılan İlk Ölümlü Kaza Gerçekleşti

Mehmet Berkay Önen 05.07.2016

ABD'nin Florida eyaletinde gerçekleşen ilk ölümlü sürücüsüz araç kazası teknolojiyi tartışmaya açtı.

Trafik kazaları sadece ülkemizde değil, otomobillerin kullanımda olduğu her coğrafyada çok fazla sayıda ölüme sebep oluyor. Çok büyük bir oranda insan hatası sonucu gerçekleşen trafik kazaları bazı durumlarda mekanik ya da elektronik arızalar sebebiyle de olabiliyor. Fakat bu son gerçekleşen kazada kimin suçlu olduğunu belirlemek o kadar da kolay değil.

Sürücüsüz Otomobille Yapılan İlk Ölümlü Kaza Gerçekleşti

Geçtiğimiz haftalarda ABD'nin Florida eyaletinde meydana gelen bir kaza, bütün dikkatleri Tesla'nın Autopilot olarak adlandırdığı sistem üzerinde topladı. Joshua Brown isimli Tesla sahibinin direksiyonu başında olduğu bir Model S, yan yoldan trafiğe katılan tırı fark edemeyince ölümlü bir çarpışma meydana geldi. Kaza sonucunda sürücünün hayatını kaybetmesi ise kamuoyunda sürücüsüz araçlara olan güveni tartışmaya açtı. Konu ile ilgili bir basın açıklamasında bulunan Tesla, sürücünün hayatını kaybetmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü bildirdikten sonra Autopilot özelliğinin halen beta aşamasında olduğunu ve araçlarının aslında yarı-özerk sürücüsüz olduğunu hatırlattı.

Sürücüsüz Otomobille Yapılan İlk Ölümlü Kaza Gerçekleşti
Görsel Kaynağı: Beck Diefenbach/Reuters

Tesla'nın geçen yıl gönderdiği bir yazılım güncellemesiyle etkinleştirdiği Autopilot özelliği şimdilik beta olarak müşterilere sunuluyor. Eğer bu özelliği kullanmak isterseniz, bir dizi anlaşmayı kabul etmek zorundasınız. Sürücüsüz yolculuk süresince de elleriniz direksiyonun üstünde olmak zorunda. Eğer uzunca bir süre direksiyonu tutmadığınız anlaşılırsa araç yavaşlayarak durma noktasına kadar geliyor. Bu şartlar altında Tesla'nın habere konu kazada herhangi bir sorumluluğu olmadığı düşünülse de bu, resmi otoriteler tarafından gerçekleştirilecek olan bir incelemeyi engellemeye yetmedi. Yakın zamanda bir denetlemeden geçecek olan Autopilot özelliği ile ilgili ek önlemler gündemde olabilir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.